VIDEO: Hořel celý hotel, něco takového jsem viděl poprvé, přibližuje hasič zasahující u požáru v Praze

Velitel hasičské směny Antonín Šustr vyjížděl v sobotu do pražského hotelu Eurostars David jen k požáru klimatizace. S rozsáhlým požárem nepočítal. Hned po příjezdu mu však bylo jasné, že půjde o velký požár s množstvím evakuovaných lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Situace byla nepřehledná. Přijeli jsme na místo a opravdu celý hotel hořel, což jsem viděl poprvé za svou hasičkou praxi. Celá aula, první, druhé i třetí patro. Z oken šly plameny,“ popisuje Antonín Šustr první momenty po příjezdu hasičů.

Pokoj byl plný kouře, elektřinu nikdo nevypnul, báli jsme se výbuchu, popisuje požár hotelu svědek

Číst článek

Oheň se v hotelu Eurostars David šířil do vyšších pater po dřevěném obložení kolem schodiště. Většina lidí se před ohněm a kouřem snažila uniknout na římsy domu nebo alespoň k oknu.

„Hrozně panikařili, protože to byli mladí cizinci, v podstatě teenageři. Řvali jeden přes druhého, nebylo jim vůbec rozumět," říká velitel družstva Radek Svatoš.

I když už lidé viděli, že jsou hasiči na místě, byli podle něj stále velmi nervózní.

„Házeli po nás boty, batohy, pravděpodobně proto, aby nás na sebe upozornili, abychom o nich věděli. My jsme o nich ale věděli, snažili jsme se jim naznačit, aby zůstali v oknech, aby neskákali. To byla v tu chvíli nejtěžší věc, měli jsme obavy, že skočí," dodává Svatoš.

Čtyři oběti

Požár nepřežili čtyři cizinci, z toho jednadvacetiletý Němec a o rok mladší Jihokorejka zemřeli na místě ještě před příjezdem záchranářů. Dvě ženy, dvacetiletá Němka a stejně stará Jihokorejka, později podlehly zraněním v nemocnici.

Záchranáři vyšetřili po požáru 34 lidí, které hasiči dostali z hořící budovy. Kromě dvou mrtvých museli hasiči na místě oživovat čtyři lidi. V nemocnicích skončilo osm lidí. Podle mluvčí pražských záchranářů Jany Poštové nebyli mezi zraněnými pacienti s popáleninami - převažovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře.

Zraněný hasič už pracuje

Při zásahu se zranili také dva hasiči, naštěstí jen lehce. „Bohužel se stalo to, že při zásahu došlo ke zranění dvou našich kamarádů. Zpočátku to vypadalo vážně, to se naštěstí nepotvrdilo," dodal Šustr. Jeden z hasičů již pracuje a druhý je v pracovní neschopnosti.

Policie začala požár prověřovat pro podezření z trestného činu, nikdo ale zatím nebyl obviněn. Kriminalisté v dalších dnech potvrdí, nebo vyvrátí, zda byl trestný čin skutečně spáchán. Škoda přesáhne podle odhadu hasičů 20 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme