Pomoci s hašením požáru v oblasti Hřenska přiletí letouny ze Švédska. Nahradí italská letadla

Jako náhrada za letouny Canadair z Itálie, které ve čtvrtek pomáhaly s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku, by měly v pátek přiletět dva letouny podobného typu ze Švédska. Informovali o tom hasiči Ústeckého kraje. Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan později ve Hřensku řekl, že v průběhu pátku upřesní, o jaký typ letadel půjde. Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že půjde o Air Tractor. Do Česka by měla dorazit ve 12.30.

Hřensko (Aktualizováno: 9:32 29. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Air Tractor AT-502B, do Česka přiletí jiný typ AT802F

Letadlo Air Tractor AT-502B, do Česka přiletí jiný typ AT802F | Foto: Fabrizio Gandolfo | Zdroj: Reuters

Letouny z Itálie se musely v pátek vrátit, aby se zapojily do hašení požárů na Apeninském poloostrově.

Ve čtvrtek večer se proto ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) domluvil se švédským ministrem Morganem Johanssonem na náhradě v podobě dvou strojů Air Tractor. Informoval o tom na twitteru. Hasiči poté upřesnili, že půjde o typ AT802F.

Ze Švédska v 8h vyletěla dvě letadla Air Tractor AT802F, aby pomohla s leteckým hašením. Každé z letadel pojme 3000 l vody. Přílet je plánován na 12:30h. Po nezbytných procedurách a průzkumu budou okamžitě nasazeny do akce.

08:55 – 29. 07. 2022

51 1653

„Zatím nemáme informace, že by přiletěla letadla z dalších zemí, ale jednání pořád běží a komunikujeme s partnerskými státy,“ sdělil Marvan.

V průběhu noci hasiči postavili vedení vody na Pravčickou bránu, aby mohli zasahovat i tam ze země a měli větší přehled. „Soustředíme se na ochranu evakuovaných obcí, některá místa jsou odbagrovávána, aby se tam požár nemohl šířit,“ upřesnil mluvčí ústeckých hasičů.

Jako náhrada za italské hasicí letadla canadair, která se musela vrátit hasit do vlasti, přiletí dnes pomoci do NP České Švýcarsko 2 letadla ze Švédska. Mluvčí HZS Úst. kraje doufá, že budou mít podobnou kapacitu jako ty italské tj. každý 6 tis. litrů. ⁦@iROZHLAS.cz

08:09 – 29. 07. 2022

5 44

„Co se týče počtu dobrovolníků, helikoptér atd., neměly by se dnes dít závažnější změny. Technika by měla zůstat stejná jako v předchozích dnech,“ komentoval v pátek ráno.

Postěžoval si však, že konec hasících akcí je v nedohlednu. „Ohniska jsou v Hlubokém dole i nad Hřenskem, ráno jsme tady jedno zlikvidovali. Není možné přesně specifikovat, kde je ohnisko, jedno ohnisko zlikvidujeme a za relativně krátký čas se objeví někde jinde,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

V Národním parku České Švýcarsko hoří od neděle, požár zasáhl plochu pět krát dva kilometry. Z ohrožených vesnic už muselo odejít kolem 500 lidí.

ČTK, aur, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme