Rakušan: Náklady na uhašení požáru přesáhnou stovky milionů, zvažuje se i nákup speciálního letadla

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při své návštěvě Hřenska, které se přímo potýká s lesním požárem národního parku České Švýcarsko, uvedl, že náklady na likvidaci ohně dosáhnou stovek milionů korun. O možné náhradě ušlých zisků podnikatelů se bude teprve jednat až v následujících týdnech. Zároveň prohlásil, že stát uvažuje o pořízení letadla na hašení lesních požárů.

Hřensko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra, Vít Rakušan po setkání s prezidentem.

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stát podle Rakušana v první fázi uvolní 100 milionů korun na obnovu národního parku. Zásah hasičů se podle něj bude hradit z rezervy státního rozpočtu, která činí sedm miliard korun. Větší škody na hasičské technice podle něj zatím nevznikly, hasiči evidují například jen drobná poškození vozů.

3:15

Koordinátor unijní pomoci: Práce hasičů v Českém Švýcarsku je obdivuhodná, výborně si vedou i piloti

Číst článek

„Starostové – ale to až ve chvíli, kdy skončí požár – budou kontrolovat, jestli infrastrukturně jsou obce poničeny, jak fungují sítě a podobně, jestli jsou v provozu, nebo jsou také postiženy požárem. A tady samozřejmě ministerstvo pro místní rozvoj je připraveno vypsat velkorysý titul, který tyto škody bude velmi rychle sanovat,“ řekl Rakušan.

O kompenzacích škod podnikatelům se zatím debata podle Rakušana nevedla, na řadu má přijít až v dalších týdnech. Na soukromém majetku podle něj velké škody nevznikly, v Mezné shořely tři domy, v Hřensku se veškerý majetek podařilo uchránit.

Stát zvažuje pořízení letadla na lesní požáry

Česká vláda podle ministra uvažuje o nákupu letadla na hašení lesních požárů. „Třicet let se stanovuje investiční strategie Hasičského záchranné sboru a tam se s těmito letouny prostě nepočítalo,“ řekl Rakušan.

Počítalo se podle něj s technikou, která byla v podmínkách Česku daleko více využívaná.

„Ale teď si prostě přiznejme, že počasí se mění. Ať se kdo chce k tomu ideologicky staví jakkoliv, tak je to prostě fakt,“ řekl Rakušan. Uvažovat o pořízení jednoho letounu je tak podle něj namístě.

Ještě smysluplnější by podle něj byly sdružené, promyšlené evropské nákupy. „To znamená mít evropskou flotilu v různých zemích, aby byla dostačující pro rozsah požárů, který tady je. Aby to dávalo smysl, co jednotlivé země nakupují,“ řekl Rakušan. Česko se může o nákupy dělit podle něj například se Slovenskem.

Evropská pomoc podle něj ale funguje skvěle. „Okamžitě reagovalo Polsko, Slovensko, reagovali Italové, reagovali Švédové, Španělé se nám ozvali, že ve chvíli, pokud oni dohasí některý svůj požár, tak jsou ochotni případně také pomoci. Takže evropská solidarita funguje a letecké síly tady byly v podstatě okamžitě,“ dodal Rakušan.

3:58

Požár je pro hotely a restaurace v Českém Švýcarsku po covidu katastrofou. Lidé se bojí do regionu jezdit

Číst článek

Podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka si téma zaslouží širší diskusi.

„Bezesporu počet leteckých prostředků pro hašení lesních požárů a speciálně pro hašení lesních požárů ze vzduchu je tady poměrně malý,“ řekl Vlček. „Určitě podpoříme jakékoliv řešení, které podpoří zvýšení akceschopnosti a efektivnosti hašení požárů.“

Dostupná letadla v sobotu nevzlétla

Pro likvidaci lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko je nyní k dispozici až pět letadel – tři české Antonovy a dva švédské letouny Air Tractor. Vypomáhaly také dva letouny z Itálie. Ani jedno ale v sobotu vzlétnout nemohlo.

Důvodem byla nízká oblačnost, která je v Hřensku nižší než 700 stop, tedy asi 213 metrů. „Z bezpečnostních důvodů to možné není. Musí se trochu změnit počasí, musí stoupnout oblačnost a potom ta letadla jsou samozřejmě připravena se zase pustit do akce,“ očekává Rakušan.

23:37

Rakušan: Vybavení hasičů dosud stačilo. Klima se ale mění, musíme se připravit na nový typ nebezpečí

Číst článek

S požárem v národním parku České Švýcarsko v sobotu bojuje celkem asi 750 hasičů. Dosavadní nasazené hasiče posílilo 50 jednotek, tedy asi 240 hasičů z celé České republiky.

Hasiči se podle krajského mluvčího hasičů Lukáše Marvana rozhodli využít deště a přejit z požární obrany do útoku, jak avizovali. Problematickými oblastmi jsou Hluboký Důl, Větrovec a roh Hřenska ke státní hranici.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků požár zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Od sobotní půlnoci platí zákaz vstupu do lesa na vybraném území národního parku, který vydal děčínský magistrát.

Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme