Tragédie ve Vejprtech. Při požáru domova se zvýšenou péčí zemřelo osm lidí, 30 se zranilo

Při požáru v domově se zvýšenou péčí ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí a dalších 30 je zraněných, Radiožurnálu to potvrdila ústecká záchranná služba. Ta kvůli situaci vyhlásila mimořádnou událost. V domově začalo hořet v neděli před pátou hodinou ranní. Na místě zasahovalo sedm zdravotnických jednotek, z toho dvě z Německa. Oběťmi požáru jsou muži s mentálním a kombinovaným postižením, oba byli klienty domova.

Aktualizováno Vejprty (Chomutovsko) (Aktualizováno: 21:44 19. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhořelý Domov pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz ve Vejprtech. | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Hořet začalo v kulturní místnosti. Na místo události přijeli jako první dobrovolní hasiči z Vejprt. Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník uvedl, že je na místě 30 zraněných.

„Vyvedli jsem 29 osob v dýchacích maskách. U osmi osob byl bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání splodinami,“ řekl velící operační důstojník Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Michal Zavoral v České televizi.

Pět klientů zůstává v nemocnicích v Chomutově, Mostě a Kadani. Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život a je stále v kómatu, ostatní už byli propuštěni domů a je o ně postaráno, popsal večer vedoucí domova Petr Vagaši.

Hrozná tragédie ve Vejprtech v domově důchodců, je mi to moc líto a chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast všem pozůstalým. Mluvil jsem s policejním prezidentem a velitelem hasičů, ti dělají maximum.

08:54 – 19. 01. 2020

6 109

Požár nahlásil jeden ze zaměstnanců, který měl noční službu. Poté s kolegyní pomáhali evakuovat osoby zasažené dýmem. Všude se valil dým, zasáhlo to především první patro. Chtěl bych všem poděkovat, že byli rychlí a operativní a nevládl tam žádný zmatek,“ řekl Radiožurnálu ředitel Městské správy sociálních služeb ve Vejprtech Viktor Koláček.

„O příčině požáru nic nevím, je to předmětem šetření. Chtěl bych upravit, že to není domov důchodců (jak uváděly původní zprávy - pozn. red.), jedná se o Domov pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz B, ve kterém se nacházelo asi 30 osob. Máme kolem deseti domovů po celých Vejprtech a domov pro seniory je úplně někde jinde. Klienti tohoto objektu jsou muži se zdravotním nebo mentální postižením,“ popsal Koláček.

„Vyšetřovacích verzí je několik. Je to na policii a vyšetřovatelích požáru,“ přidal ředitel Záchranného hasičského sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil.

Němečtí záchranáři

Požární čidla byla v domově umístěna na sociálních zařízeních. „Klienti tam chodí kouřit, požár ale vznikl někde jinde. Nechci spekulovat, co je příčinou požáru, ale musím i připomenout, že v minulosti se pokoušeli sami klienti oheň založit,“ uvedla na tiskové konferenci vejprtská starostka Jitka Gavdunová (ODS) před zasedáním Bezpečnostní rady Ústeckého kraje. 

Protože Vejprty leží na hranicích s Německem, vyjeli k požáru i němečtí záchranáři. Ti odvezli několik zraněných do mostecké nemocnice.

Ústečtí kriminalisté šetří tragický požár ve Vejprtech jako obecné ohrožení z nedbalosti. Na místě spolupracují s vyšetřovateli požárů Hasičského záchranného sboru.@HZS Ústeckého kraje

13:53 – 19. 01. 2020

3 17

V neděli kolem poledne zasedl kvůli mimořádnosti situace krizový štáb. K domu jezdila auta, která vezla matrace a nové postele. Na místo přijel také premiér Andrej Babiš (ANO).

Starostka Gavdunová potvrdila, že je o klienty postaráno: „V tuto chvíli by měli zůstat tady a s událostí se vyrovnat jako rodina. Máme náhradní postele i náhradní ubytování. Problém v tuto chvíli vidím spíš v tom, jak se s tím vyrovnají přeživší kluci a personál.“ 

krs, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme