Požár ve vojenském prostoru Libavá se bude hasit do pondělí, s činností vojáků nesouvisí

Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na neděli postihl zhruba desetihektarovou plochu ve vojenském prostoru Libavá. Na místo se sjelo 15 jednotek hasičů a vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu. Hasiči na místě stále zasahují a postupně postižená místa rozhrabují a zalévají vodou.

Olomouc (Aktualizováno: 19:36 16. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči na místě podle jejich mluvčího Zdeňka Hošáka zůstanou až do pondělka. Přednosta újezdního úřadu Ladislav Zakuťanský uvedl, že požár neměl souvislost s vojenskou činností.

K požáru hasiči vyjeli v sobotu před 20.00. „Zásah na Libavé zdaleka nekončí, na místě zůstaneme minimálně do pondělních ranních hodin. Došlo k dalšímu prostřídání jednotek, které nadále pracují v náročných podmínkách. Vysoké teploty a těžký terén vyžadují maximální fyzickou připravenost. Je zde stále několik desítek ohnisek,“ uvedl v neděli v 17.00 mluvčí hasičů na twitteru.

Požár byl podle něj velmi náročný i kvůli nepřístupnému terénu, kam nemohly zajet cisterny. Hasičům se krátce před 06.00 podařilo požár lokalizovat.

„Za denního světla se jasněji odkryla skrytá hoření a rovněž plocha požářiště s místy většího plamenného hoření. Během ranních hodin došlo k prostřídaní zasahujících jednotek. Jedná se o časově velmi náročný zásah odhadovaný na několik hodin postupné likvidace, včetně dlouhodobého dohledu vlastníky,“ doplnil Hošák.

Požár zasáhl podle místostarosty Města Libavá Pavla Dvořáka část u Velké Střelné, přímo ve vojenském prostoru. „Od Města Libavá je to zhruba pět kilometrů směrem do vojenského prostru, takže nás se to netýkalo,“ řekl Dvořák.

Přednosta újezdního úřadu upřesnil, že požár zasáhl území zhruba devíti hektarů. „Příčina je nejasná. O víkendu výcvikovém prostoru nebyl ani voják, nestřílelo se, požár tak nebyl důsledkem vojenské činnosti,“ vysvětlil Zakuťanský.

Příčina vzniku požáru se podle Hošáka vyšetřuje. „Škody prozatím nejsou přesně vyčísleny, ale jsou odhadovány v milionech korun. Zahořely mladé porosty i osazení zhruba desetiletého stáří,“ dodal mluvčí Hošák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme