Hasiči vyjížděli v červenci k 77 požárům denně. Nejčastější příčinou bylo sucho a lidská nedbalost

Hasiči v červenci vyjížděli ke 2388 požárům. Průměrně zasahovali u 77 ohňů denně, což značně převyšuje dlouhodobý průměr, který je 49 požárů za den. Za nárůstem stojí zejména suché a teplé počasí. Oproti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci ale počet ohňů mírně poklesl, loni v červenci jich hasiči museli likvidovat 2688. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v červenci vyjížděli ke 2388 požárům (ilustrační foto) | Foto: Barbora Sonnková | Zdroj: Český rozhlas Olomouc

Hasiči se podle mluvčí potýkají kvůli suchu nejvíce s požáry v přírodě, kterých bylo 1117. „Nejčastější příčinou těchto požárů byla lidská nedbalost - hlavně neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, kouření a podobně,“ uvedla Studená. Ohně však podle ní vznikají také kvůli technické závadě. „S tou se v období žňových prací setkáváme často na technice, která pracuje na polích a kde stačí zkrat a malá jiskra k tomu, aby k požáru došlo,“ dodala mluvčí.

Červencové požáry si vyžádaly 10 obětí

Při požárech v červenci zemřelo deset lidí. Dvě oběti si například vyžádal v noci na 24. července požár garáže v centru Chebu, o den později pak zahynul jeden člověk při požáru strniště a maringotky u obce Úžice na Mělnicku. O týden dříve při nočním požáru chaty v Letech u Prahy jeden člověk zemřel a jeden utrpěl popáleniny. Celkově se za první prázdninový měsíc zranilo kvůli ohňům 92 lidí. Škody se vyšplhaly na více než 169 milionů.

V Praze na Císařské louce hořely dřevěné garáže, na místě zasahovali hasiči ze šesti stanic

Číst článek

Mezi největší červencové zásahy hasičů v přírodě patří podle Studené například požár stohu slámy a dvou polí v Lipenci v Ústeckém kraji z 5. července. Jeho likvidace trvala kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a rozsahu téměř šest hodin, pomáhal i vrtulník.

O pět dní později zasahovalo osm hasičských jednotek spolu s armádním vrtulníkem ve Františkově nad Ploučnicí, opět v Ústeckém kraji. Hořely lesní porost a tráva v těžce dostupném terénu. Hasilo se od brzkého odpoledne do pozdních nočních hodin, vrtulník shodil na hořící les 32 000 litrů vody.

V druhé polovině července hořelo pole v Rejšicích ve Středočeském kraji. „Kvůli obavám, že se plameny rozšíří i na les, který se nacházel na konci hořícího pole, vyhlásil velitel zásahu třetí poplachový stupeň a bylo přivoláno celkem 12 požárních jednotek,“ uvedla Studená. Nakonec ale hasiči využili pomoc zemědělců, podařilo se jim oddělit požár od nesklizeného pole, a tím i od dalšího šíření. Větší lesní požáry se pak koncem měsíce nevyhnuly ani Pardubickému kraji a Vysočině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme