V Praze platí zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech, ohrozit to může i pálení čarodějnic

Na území metropole se do odvolání na rizikových místech nesmí rozdělávat oheň. Informoval o tom pražský magistrát s odkazem na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha ohledně nebezpečí požárů kvůli suchu platí od dnešních 10:00 do odvolání. Od pondělích 9:00 do 16:00 pak meteorologové varují i před silným větrem, který může riziko požáru ještě zvýšit. Zákaz by mohl zkomplikovat tradiční pondělní pálení čarodějnic.

Praha (Aktualizováno: 17:12 29. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči zasahující při požáru (Ilustrační foto) | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Za riziková místa se považují lesy do vzdálenosti 50 metrů od jejich okraje a také všechny parky, lesoparky a zahrady, kde se nachází porost umožňující vznik a šíření požáru. Kromě rozdělávání ohně je na těchto místech magistrátním nařízením zakázáno i používání pyrotechniky nebo kouření.

V pondělí čeká Prahu podle meteorologů rovněž silný vítr, který by však měl k večeru ustupovat. Povětrností podmínky by mohly zkomplikovat oslavy čarodějnic a tradiční ohně, jejichž rozdělávání i za ideálních podmínek každoročně přidělává práci hasičům. Loni 30. dubna vyjížděli hasiči celkem k 81 požárům, které způsobily škodu více než pět milionů korun a čtyři lidé při nich byli zraněni.

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

Minulý rok na čarodějnice pouze jednou

Pražští hasiči na svém webu pochválili organizátory tradičního pálení čarodějnic. Vyjíždět museli totiž pouze jednou. A to k dohašení čarodějnického ohně v dopoledne 1. května. Ohlásit plánované pálení můžete prostřednictvím webové aplikace příslušnému Hasičskému záchrannému sboru kraje.

Hasiči varují i před hrozící pokutou. Jednotlivec může za nedodržení zásad požární bezpečnosti při práci s otevřeným ohněm dostat pokutu až 20 tisíc korun.

Sedm hasičských rad

  • vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov, dejte pozor na suchou trávu v okolí
  • pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry
  • při silném větru nedoporučujeme oheň rozdělávat
  • na rozdělání ohně nepoužívejte hořlavé kapaliny, mohlo by dojít k potřísnění a následnému vznícení oděvu
  • do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, ani např. pneumatiky a další materiály, které tam nepatří
  • pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení
  • nenechávejte oheň bez dozoru, po uhašení zkontrolujte, zda nemůže již dojít ke vzplanutí, popel zasypte hlínou nebo pískem

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme