Pozemkové úpravy, které mají ochránit půdu, postupují v Česku podle NKÚ velmi pomalu

Pozemkové úpravy, jejichž cílem je ochrana půdy, postupují podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Česku velmi pomalu. Opatření, která mají zabránit třeba větrné nebo vodní erozi půdy, mohou podle úřadu trvat vzhledem k dosavadnímu vývoji ještě několik desetiletí. Podle NKÚ tyto práce zpomaluje mimo jiné i nerovnoměrné čerpání peněz z fondů EU.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto)

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

NKÚ prověřil hospodaření s penězi určenými na úhradu pozemkových úprav, které rozdělovalo ministerstvo zemědělství z Programu rozvoje venkova a dalších zdrojů. Kontrola se zaměřila na roky 2011 až 2013, v některých případech však zasáhla i do let předcházejících a následujících.

Ve své zprávě NKÚ konstatuje, že ministerstvo v letech 2007 až 2014 vynaložilo na pozemkové úpravy z různých zdrojů celkem 13 miliard korun.

„Z výsledků kontroly vyplynulo, že se peníze nedařilo v tomto období čerpat rovnoměrně, ročně se investice do pozemkových úprav pohybovaly od 1,2 do 2,1 miliardy korun. Prostředky z Programu rozvoje venkova tvořily 34 procent celkových investic do pozemkových úprav,“ píše NKÚ ve své zprávě.

„V České republice je vlastní realizace navržených pozemkových úprav dlouhodobě velmi pomalá. Od roku 1995 se ve zpracovaných katastrálních územích dokončilo jen 9 procent z navrhovaných opatření, která měla za cíl zpřístupnění pozemků, provedení protierozních a vodohospodářských opatření a opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí. Jejich dokončení může vzhledem k dosavadnímu vývoji trvat ještě několik desetiletí,“ píše se ve zprávě dál.

„Například z navrhovaných protierozních opatření se od roku 1995 podařilo uskutečnit jen 7 procent. V České republice je přitom ohroženo zhruba 50 procent orné půdy vodní erozí a téměř 10 procent erozí větrnou. Většina ohrožené půdy tak není systematicky chráněna a orné půdy trvale ubývá,“ pokračuje NKÚ.

Ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová ke zprávě NKÚ poznamenala, že její úřad při úpravách pozemků postupuje hlavně tak, aby byly kvalitní.

„Při procesu pozemkových úprav měníme majetkoprávní vztahy k nemovitostem. V těchto souvislostech je můj názor takový, že musíme akcentovat kvalitu před kvantitou, čili je otázkou, jestli musíme proces administrovat rychle, nebo kvalitně. Já si myslím, že kvalitně na vysoké technické úrovni,“ řekla Maradová Českému rozhlasu.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme