Pozemkový fond letos zanikne, všechny restituce zřejmě vyřídit nestihne

Pozemkovému fondu zbývá letos vypořádat necelých 6 procent restitucí. Spouští proto informační kampaň namířenou k téměř 40 tisícům restituentů, kteří s fondem nijak nekomunikují. S koncem letošního roku totiž fond zanikne a sloučí se s pozemkovým úřadem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zemědělské půdě u Ostředka vyrostou další obří sklady (4) | Foto: Palladio Progetti, s.r.o.

Ředitel pozemkového fond Radim Zika nepředpokládá, že se do té doby stihnou všechny restituce vyřídit. „V těch nejlepších letech, kdy byly opravdu ty velké výměry, které se prodávaly zemědělským podnikům, tak se prodávalo kolem 50 tisíc hektarů. Dnes prodáváme něco mezi 20 a 25 tisíci ročně,“ přiblížil.

Fond má ve správě ještě 112 tisíc hektarů půdy. Uzavření restitucí většinou brání nedostatek odpovídajících pozemkových náhrad v případech, kdy původní majetek už nelze dřívějšímu vlastníkovi vydat. Jak přiznává ředitel Zika, tito vlastníci bývají stále častěji úspěšnější u soudů.

„Restituent může prostřednictvím soudního vymáhání, tak jak se to dneska děje právě u té největší restituce, nejen pražské, ale i celorepublikové, která je v úředním ocenění 84 milionů. Nechtěli chodit do nabídek a domáhají se soudní cestou. A první soudy jsou nařízeny během prvního čtvrtletí roku 2012. A právě díky rozsudku nejvyššího soudu je velmi pravděpodobné, že uspějí,“ uvedl.

Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme