Pozor na černý led, varují meteorologové. Objeví se při mrznoucím dešti a není vidět

Meteorologové varují před vysokým stupněm nebezpečí ledovky. Silnice můžou namrzat, hrozí také vznik takzvaného černého ledu, který je pro řidiče velmi nebezpečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovka na Liberecku | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Meteorologové vydali v pondělí vysoké varování před tvorbou ledovky. Pokud je vydaná taková výstraha, řidič by měl cestu dobře zvážit. Pokud už musí vyrazit, tak by měl dodržovat bezpečnou vzdálenost delší než 100 metrů.

„Když se něco před námi stane, vždy bychom potřebovali mít dostatek času na nějakou adekvátní reakci, ať je to k tomu, že se pokusím s tím vozidlem odbočit,“ dodává Martin Farář z Besipu. Řidiči by také měli snížit rychlost podle aktuálního počasí a na dálnicích nejezdit povolenou 130tkou, ale výrazně pomaleji.

Velkým nebezpečím je pak takzvaný černý led. Objevuje se na silnici v případě, když padá mrznoucí déšť. Nebezpečí černého ledu spočívá v tom, že ho řidiči nepoznají. Zdá se jim totiž, že je silnice suchá. Přitom na ní leží souvislá vrstva ledu, která ale neodráží lesk jako normální ledovka.

Konec trápení? Češi vynalezli sněhové řetězy, které zvládne na auto nasadit každý

Číst článek

Pokud na zmrzlé silnici dostane řidič smyk, neměl by dělat prudké pohyby volantem, říká Petr Vomáčka z ÚAMK. „Nejlepší dávat vozu jemné pokyny, citlivé pokyny, zapomenout na ostré trhání volantem, šlapání na plný plyn či náhlé brždění,“ vysvětluje Vomáčka a dodal, že je lepší smyku předcházet samozřejmě bezpečnou jízdou.

Ledovka se nejčastěji tvoří na mostech a otevřených prostranstvích. Na D1 je to například v okolí Jihlavy. Proto by si řidiči v těchto místech měli dávat pozor.

Objevit se ale může kdekoliv, vysvětluje Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic. „Jakákoli srážka bude dramatická, pokud přijde skutečně v dešťové podobě, protože například D5 u Rozvadova v tuto chvíli má na povrchu silnice -7 stupňů,“ dodal Rýdl. Řidiči by podle něj měli jezdit raději s časovou rezervou.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme