Pozor na drahé vánoční dárky, varují poradci. Mohou způsobit spirálu dluhů

Řada lidí chce na Vánoce potěšit své blízké nejen zajímavým, ale také nákladným dárkem, na který však nemají peníze. Před svátky se tak raději zadluží, než aby našli levnější alternativu. Ne všichni ale zvládají půjčky splácet, nebo si vezmou úvěr od poctivých poskytovatelů a původně dobrý úmysl je může dostat i do vážných finančních problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Často jsou to senioři, kteří chtějí udělat radost dětem nákladným dárkem, na který si půjčí.

A protože nemají na splátky, končí pak nešťastní třeba v poradnách Sdružení obrany spotřebitelů, kde se s nimi setkává i jeho předsedkyně Gerta Mazalová.

„Třeba paní koupila zájezd na hory pro děti a splácela ho. Ale nepřečetla si, kolik přeplatí na úrocích, že tam jsou třeba už za jeden den zpoždění sankce a tak dále. Samozřejmě se dostala do problémů, jednu půjčku řešila druhou. Paní už pak nikdo nepůjčil, a tak se obrátila na soukromé poskytovatele. A mezi nimi je i spousta lichvářů. Pak k nám přišla úplně zoufalá a velice těžce jsme se to snažili pak tady řešit," vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si dát pozor před dluhy způsobené vánočními svátky, zjišťovala Zuzana Plíšková

„Vánoce vytváří takový tlak, že lidé překračují svoje finanční možnosti a pak spíš mají z Vánoc strach, aby vyhověli, aby byli schopni obstát v konkurenci, že někdo dá třeba nákladnější dárky," doplňuje psycholožka Zuzana Spurná.

„Ne všichni lidé jsou stejně finančně situovaní, takže se někdy může stát, že ten, kdo dostane drahý dárek, se cítí povinován tím, že musí oplácet stejně. Já si myslím, že to je velice špatný předpoklad.“

Gerta Mazalová radí - pokud už chceme jít do úvěru, tak si smlouvu pořádně přečíst a hlavně splácet a nepřipustit exekuci. Ideálním řešení ale je vyhnout se půjčce úplně.

„Pokud si vezmeme úvěr na nějaký vánoční dárek, tak ho splácíme zhruba pět let. A co ty další čtyři svátky? Co těm dětem dáme? Nejen, že nemáme sami na to, abychom si udělali Vánoce, ale můžeme, když to špatně dopadne, přijít i o střechu nad hlavou. Řekněme si, na co máme. Vím, že srdce jsou otevřená, ale musíme myslet i na peněženku.“

Pozor na vracení dárků

Dalším problémem, na který spotřebitelské poradny v souvislosti s vánočními svátky upozorňují, je vracení dárků. Je vhodné se už předem prodejce zeptat, jestli výrobek případně vezme zpět. V kamenném obchodě to totiž není jeho povinnost.

„Tam je sice možnost zboží vrátit, ale je to dobrovolné, ne povinnost ze zákona, že by to musel prodejce v obchodě přijmout. Nemůžeme to rozbalit, můžeme to jen porovnat a říct, že třeba tyto jsou stejné, tak je půjdu vyměnit, nebo se domluvit, jestli je prodejce ochoten mi vrátit peníze,“ upozorňuje Gerta Mazalová.

Dodává, že příbuzní by se také měli navzájem domluvit, co dotyčnému koupí, aby se nesešly třeba dvě věci stejné a obdarovaný si pak nemusel dělat starosti s jejich výměnou.

Zuzana Plíšková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme