Pozor na ledovku, varují meteorologové. V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

V noci na neděli hrozí v Česku ledovka. Meteorologové vydali výstrahu pro východní Čechy, Moravu a Slezsko. Platit bude od sobotní deváté hodiny večer do nedělních šesti hodin ráno. V sobotu vzrostlo také lavinové nebezpečí v Krkonoších, a to na druhý stupeň. Důvodem je střídání teplot v posledních dnech. Mohou padat deskové či klouzavé laviny.

Praha (Aktualizováno: 13:11 30. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platí výstraha před ledovkou (ilustrační foto) | Foto: Gabriela Hauptvogelová

V sobotu odpoledne přijdou od západu na většinu území srážky. Ty budou nejdřív sněhové, postupně se ale ve všech polohách změní v déšť.

Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku se teploty budou pohybovat kolem nuly, mokré silnice tak můžou namrzat a tvořit slabou ledovku. Meteorologové doporučují řidičům sledovat dopravní zpravodajství a hlavně jezdit opatrně.

Nebezpečí laviny v Krkonoších

V Krkonoších hrozí pád lavin. Horská služba proto v sobotu vyhlásila mírný, tedy druhý stupeň nebezpečí z celkových pěti. Kvůli střídání teplot v posledních dnech hrozí takzvané deskové nebo klouzavé laviny. Proč se masa sněhu může najednou uvolnit, popisuje Pavel Cingr z krkonošské horské služby,

Mokré silnice pokryté rozbředlým sněhem i náledím. Silničáři vyzývají řidiče k opatrnosti

Číst článek

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Důkazem toho, že Krkonoše by lidé neměli v zimě podceňovat, je pád obří laviny v únoru 2015 do Modrého dolu. Lavina byla dlouhá 550 metrů a její dráha měřila přes 1100 metrů, dokonce vyjela do protisvahu. Také tehdy platil v Krkonoších druhý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších byl 28letý skialpinista, na kterého spadla 5. února 2015, když sjížděl Malou Studniční jámu. Před ním lavina zasypala koncem roku 2008 36letou skialpinistku v takzvané Červinkově muldě.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme