Pozor na nadměrné opalování

Konečně přišlo léto a lidé toho hojně využívají. Koupaliště jsou plná, oděvy, které příliš zahalují, mizí na dně skříní. Dermatologové to ale nevidí rádi a připomínají, že slunečné počasí má i své nepříjemné stránky. Nadměrný pobyt na slunci a opalování mohou přispět ke vzniku rakoviny kůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koupání | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Rakovina kůže tvoří v České republice více než jednu pětinu ze všech typů nádorových onemocnění. Za třicet let stoupl počet zjištěných melanomů čtyřikrát. Dermatologové proto doporučují, aby lidé pozorně sledovali svoji kůži a okamžitě navštívili lékaře, pokud na ní objeví jakýkoli novotvar.

Podle odborníků ale zatím osvěta funguje velice dobře, proto poměrně velké procento pacientů přichází s melanomy, které jsou zachyceny zavčas, takže většina pacientů s malým melanomem nemusí na toho onemocnění zemřít.

Věda dnes už také prokázala, že ke vzniku melanomu přispívá nadměrné opalování. Tady už lidé osvětu přijímají neochotněji, o čemž v těchto dnech svědčí koupaliště plná lidí se zarudlou kůží, které ani nenapadne, aby se schovali do stínu. V tomto směru jsou méně rozumné ženy. Nicméně díky tomu, že mají větší tendenci o sebe víc dbát než muži, tak si znamének na těle všimnou daleko častěji.

Každopádně pokud na sobě člověk objeví tmavá znaménka a nebo znaménka, která se nějakým způsobem mění, měl by neprodleně navštívit odborníka. Všímat by si dotyčný měl zejména tvaru, velikosti a zbarvení.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme