Pozor na nepřijaté hovory. Podvodníci se snaží vymámit z Čechů peníze za volání do zahraničí

Voláte zpět na neznámá čísla, která nestačíte zvednout? Tak si raději dejte pozor na jejich předvolbu. Mohlo by vás to totiž přijít draho. V posledních dnech se v Česku množí případy prozvánění hlavně z Alžírska za účelem vymámit z lidí peníze. Čeští operátoři už některá čísla začali blokovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Podle Asociace poskytovatelů mobilních sítí se jen za pondělí a úterý s těmito telefonáty setkaly až desetitisíce zákazníků.

Poznávacím znakem je číslo většinou s alžírskou předvolbou, tedy +213. Může být ale také z Pobřeží slonoviny, Afghánistánu a dalších zemí.

Operátoři už většinu čísel zablokovali. Útok ale stále pokračuje a můžou se objevovat nová čísla. Problémy mají i na Slovensku.

Nejlepší obrana? Nevolat zpátky

Podle Asociace poskytovatelů mobilních sítí je nejlepší obranou to, když zákazníci nebudou volat nazpět. V praxi to ale mnohdy tak jednoduché není. Lidé jsou v dnešní době neomezených tarifů často zvyklí na zmeškané hovory okamžitě odpovídat a volat zpět.

V rychlosti si pak nevšimnou zahraniční předvolby, zaplatí drahý propojovací poplatek a s nikým na druhém konci linky si nepopovídají.

Pozor na předvolbu

Lidé by si měli zkontrolovat, jestli číslo, na které chtějí odpovědět, začíná českou předvolbou, tedy +420. Poznávacím znakem u podvodných telefonátů je velice krátký hovor, který nejde stihnout vzít a zahraniční předvolba.

V Česku přitom nejde o novinku. Podobné případy se objevily už dřív například v roce 2008. Tehdy šlo o prémiová čísla.

Stejné podvody znají i ve světě. Vznikly původně v Japonsku a říká se jim wangiri. Útočníci při nich používají internetové volání nebo speciální vytáčecí zařízení.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme