Pozor na odrůdu Gloster. V polských jablcích z Makra našla inspekce zakázaný pesticid

V jablkách dovezených z Polska byl opět pesticid, potvrdila laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Aktuálně jde o odrůdu Gloster, kterou inspektoři odebrali v olomoucké prodejně Makro. Konkrétně šlo o pesticid propargit, který je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázán, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Praha (Aktualizováno: 15:07 15. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odrůda jablek Gloster. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Za poslední tři měsíce jde o třetí zjištěnou dodávku polských jablek, která obsahovala buď zakázané pesticidy, nebo v nich bylo nadlimitní množství těchto látek. Jednou šlo o odrůdu Šampion, podruhé o odrůdu Prince.

Aktuální zjištění u odrůdy Gloster hovoří o koncentraci propargitu 0,043 miligramu na kilogram jablek. Pesticidy jsou chemikálie, které pěstitelé používají k hubení živočišných a rostlinných škůdců. Jejich používání však škodí i zdraví člověka.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce s prodejcem zahájí správní řízení o uložení sankce a také vkládá informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Častější kontroly

Makro odpoledne informovalo, že spolupráci s farmářem ukončilo a „již prodává pouze jablka od polských dodavatelů, kteří poskytli výsledky testů na pesticidy“.

„I nadále budou požadovány doklady o rozboru s uvedením odrůdy a čísla partie dodávky. Číslo protokolu bude nově uvedeno i na etiketě každého výrobku,“ píše se v prohlášení s tím, že společnost „zvýšila frekvenci interní kontroly pesticidů u daných komodit“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme