Pozůstalí by měli mluvit o svých pocitech, doporučuje terapeutka Matoušková

Uherský Brod se vzpamatovává ze smrti osmi lidí, které v úterý zastřelil v restauraci Družba 63letý muž. Ten pak zbraň obrátil proti sobě. Se šokem a zármutkem se vyrovnávají nejen příbuzní, ale také kamarádi a známí obětí. V Česku pro ně existují speciální poradny pro pozůstalé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týrání dětí (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki

Proces truchlení má své určité fáze, které nelze uspěchat nebo předejít, upozorňuje psychoterapeutka Jolana Matoušková.

„Někdy mají lidé tendenci zbavit svoje nejbližší bolesti rychle a snažit se je emočně přenastavit, což úplně nejde. V tuto chvíli je důležité, aby blízcí poskytli pozůstalým prostor a podporu pro sdílení,“ dodává Matoušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Uherský Brod se vzpamatovává ze smrti osmi lidí. Jak se vyrovnat se ztrátou blízkých, radí psychoterapeutka Jolana Matoušková

Blízcí by podle ní měli s pozůstalými mluvit o pocitech a zkusit s nimi hovořit i o konkrétních okolnostech události, pokud o tom chtějí mluvit. Posiluje se tím podle Matouškové aktualizace vědomí ztráty.

Pokud své myšlenky o událostech uzavíráme, tak se emoce koncentrují, upozorňuje Matoušková.

„Podle různých psychologických teorií je to 6 až 8 týdnů, kdy má pozůstalý právo na otevřený žal. Je to samozřejmě individuální, ale je to nějaká doba, do které netřeba výrazně zasahovat a snažit se něco rychle měnit,“ radí Matoušková.

Čin svého otce si nedovedu vysvětlit, vzkázal syn střelce z Uherského Brodu

Číst článek

Doporučuje tuto nejtěžší fázi uzavřít určitým rituálním způsobem. To může být například intimní rozloučení s blízkým člověkem.

Lidé přinášejí na místo tragédie v Uherském Brodu svíčky a květiny | Foto: ČTK

Práce s pozůstalými v Uherském Brodu je ale podle Matouškové trochu odlišná.

Ztráty proběhly za velmi dramatických okolností, takže lidé mohou mít trauma, vysvětluje psychoterapeutka.

„Pokud se bude jednat o projevy traumatu nebo problémy komplikovaného truchlení, takže se to na člověku projevuje i po tělesné stránce, tak doporučuji se obrátit na psychologa nebo na poradce pro pozůstalé v daném kraji,“ dodává Matoušková.

Pavla Firbacherová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme