Pozůstalí po obětech neštěstí ve Studénce se soudního procesu letos nedočkají

Pozůstalí po obětech tragického železničního neštěstí ve Studénce se už letos soudního procesu s desítkou obžalovaných nedočkají. Soudce čeká, až znalci doplní své expertízy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem ve Studénce váží 10 tun | Foto: Andrea Čánová

Proces, který má objasnit tragické železniční neštěstí ve Studénce, už letos nezačne. Desítka obžalovaných přitom do jednací síně poprvé vstoupila před rokem a půl.

Podle zjištění Radiožurnálu teď soudce čeká, až znalci doplní své expertízy. Na to, jak justice rozhodne, přitom netrpělivě čekají příbuzní a pozůstalí po obětech.

„Šílený pocit, měla jsem tam syna, takže je to strašná bolest. Aby se takové věci už nestávali, to že umřeli nevinní lidé,“ říká paní Lenky z Bohumína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více o přípravách na soudní proces uslyšíte v reportáži redaktorky Jany Čánové

Proces s desítkou obžalovaných, kteří měli udělat takové chyby, že most spadl do kolejiště, začne nejdříve příští rok na jaře.

„Bude přistoupeno ke znaleckému dokazování. Do konce letošního roku to již nebude, to lze říci s určitostí,“ potvrzuje předseda novojičínského soudu Jiří Hanzelka.

Znalci v této kauze hrají klíčovou roli. V obsáhlých expertízách musí odpovědět na zdánlivě jednoduchou otázku: proč spadl most. Když měli své posudky doplnit, nastal zádrhel, nemohli se dostat k jednomu z důkazů.

Jeden z obžalovaných měl uložená data ohledně mostní konstrukce ve svém počítači. Údaje policie stáhla, ale vyšlo najevo, že hard disk nebyl přístupný.

Data z počítače pomohli obnovit až odborníci z Kriminalistického ústavu. Proces přitom začal před rokem a půl a stále není jasné, kdy skončí.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme