Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nedostanou miliony zabavené u jeho syna Davida

Pozůstalí po Ratmíru Rathovi nemají nárok na vydání osmi milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce jeho synovi, bývalému hejtmanovi a exposlanci Davidu Rathovi. Rozhodnutí dnes pravomocně potvrdil odvolací senát pražského městského soudu s tím, že peněz zajištěných při trestním řízení se nelze domáhat v řízení civilním. Ratmír Rath tvrdil, že hotovost patřila jemu. Správce jeho pozůstalosti chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

Ratmír Rath v žalobě na ministerstvo vnitra tvrdil, že koruny a eura v domě Davida Ratha v Hostivici byly jeho celoživotní úspory.

Hodně si prý vydělal například v 90. letech v Kataru, kde působil jako lékař-endokrinolog. Další příjmy mu údajně plynuly z pronájmu restaurace, kterou jeho rodina získala v restituci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miliony, které se našly v domě exposlance Ratha, zůstanou dál v rukou policie. Rozhodl odvolací soud. Případ sleduje Veronika Hlaváčová

Původ peněz ale Městský soud v Praze dnes vůbec neřešil. Soudce Jan Klášterka v odůvodnění rozsudku vysvětlil, že v civilním sporu o tyto peníze nelze žádat:

„Odvolací soud zcela souhlasí se soudem prvního stupně v tom, že cestou občanského soudního řízení v podstatě nelze uplatňovat právo na vydání věci, která byla zajištěna, popřípadě odebrána v trestním řízení.“

Právě v trestním řízení o více než osm milionů korun žádal sám bývalý poslanec David Rath. Vloni v lednu soud pravomocně rozhodl, že na ně nemá nárok.

Lékař Ratmír Rath zemřel ve věku 83 let předloni na podzim. U soudu ho zastupuje správce dědictví Jan Vondráček, který s rozsudkem nesouhlasí. Rozhodl se, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Dál tvrdí, že zabavené peníze mají být součástí dědictví po Ratmíru Rathovi:

„Soud přehlédl okolnost, která je v tomto řízení nejpodstatnější. A to, že peněžní prostředky nebyly odňaty profesoru Rathovi, ale Davidu Rathovi. Za této situace profesor Rath nemůže postupovat podle paragrafu 80 trestního řádu, ale musí postupovat cestou civilní žaloby tak, jak učinil.“

Policisté našli v roce 2012 v domě Davida Ratha 7,3 milionu korun a 39 tisíc euro (přibližně milion korun).

V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Bývalý politik s rozsudkem nesouhlasí, věc bude řešit ještě pražský vrchní soud.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme