Práce je dost. Hlavně méně kvalifikované a hůře placené, ukazují data z úřadů práce

Poptávka firem po pracovní síle prudce stoupá. Úřady práce evidovaly v minulém týdnu 106 tisíc volných pracovních míst. To je skoro dvojnásobek ve srovnání s loňským říjnem a také nejvíc od podzimu 2008. Podívejte se na interaktivní mapu, kde, v jakých oborech a za jakou mzdu je nyní po lidech největší poptávka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havárie vodovodního potrubí v Praze na Břevnově | Foto: Filip Jandourek

Od začátku světové finanční krize před sedmi lety nehledaly firmy v Česku takové množství pracovníků jako nyní. Vyplývá to z databáze volných míst evidovaných Úřadem práce ČR, kterou analyzoval Český rozhlas.

Zdroj dat: MPSV

Nejčastěji zaměstnavatelé shánějí zaměstnance méně kvalifikované a hůře placené. Na vrcholu žebříčku povolání, po nichž je ze strany firem největší poptávka, jsou manipulační a pomocní dělníci ve výrobě, hlídači, svářeči a skladníci.

Zdroj dat: MPSV

V databázi lze najít i necelé dvě desítky pozic s nabízenou mzdou vyšší než 100 tisíc korun měsíčně. Většinou se jedná o práci manažerů v IT či ve finančním sektoru.

O menší atraktivitě většiny míst nabízených úřady práce svědčí i to, že zatímco medián mezd v celé republice dosáhl v polovině roku 22 230 korun, na pozicích nabízených úřadem práce činí 14 tisíc korun. (Medián je střední hodnota, která v případě mezd, které nejsou rozloženy rovnoměrně, vypovídají o celku lépe než častěji používaný průměr.)

Zdroj dat: MPSV

Možná i proto se k zasílání aktuálně volných pozic odpovídajících jejich požadavkům přihlásilo na webu MPSV pouze 556 lidí, tedy jen o něco více než každý tisící z aktuálně evidovaných 441 tisíc uchazečů o zaměstnání.

Kde ve vašem okolí shánějí firmy zaměstnance?

Nejvíce volných míst – přes 13 tisíc – nabízejí firmy v Praze. Na druhém místě je Ostrava (5517 volných míst v evidenci), až na třetím Brno (3721). Zatímco v České Lípě shání místní firma 270 lidí, aby ve třísměnném provozu šili potahy na autosedačky, v Karlových Varech je nouze o zdravotnický personál.

V následující mapě jsou zakresleny všechny nabídky zaměstnání, u nichž byla v databázi uvedena adresa.

Zdroj dat: MPSV

Petr Kočí, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme