Práce na dobu určitou by mohla být v některých oborech znovu bez omezení

Opakované zaměstnávání na dobu určitou by mohlo být v některých oborech znovu možné bez omezení. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou dnes ve třetím čtení projednají poslanci. Změna by se týkala hlavně pracovníků v zemědělství, kteří byli v poslední době při sezonních pracích limitovaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělská usedlost v obci Kozojedy | Foto: Filip Jandourek

Zemědělci hojně využívají pracovníky jen na sezonu, přes zimu by pro ně neměli práci. Třeba v jednom závodu v Havlíčkově Brodě řešili před dvěma lety situaci tak, že některé zaměstnance na čas propustili.

Byla mezi nimi i paní Vlaďka. „Vedoucí nám dal vědět, že půjdeme od prosince do února, na ty tři měsíce, na úřad práce,“ popisuje.

Opakované zaměstnávání na dobu určitou je už rok zpřísněné. Smlouva má být maximálně na tři roky a podnik může pracovníka zaměstnat jen třikrát po sobě. To ale v praxi brání třeba zedníkovi pracovat stabilně u jedné firmy každý rok přes léto.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných změnách v zaměstnávání na dobu určitou informuje Jan Herget

Proto chtějí senátoři zákoník práce změnit a dát zemědělcům nebo stavbařům volnější ruku při zaměstnávání na dobu určitou.

„Tím pádem umožnit větší flexibilitu zaměstnavatele a tím zvýšit jeho konkurenceschopnost a zároveň i umožnit zaměstnanci, aby opakovaně uzavíral pracovníky na dobu určitou, například když se jedná o sezonní práce,“ říká předkladatel novely Miloš Vystrčil z ODS.

„Tuto změnu si vyžádala praxe. Od 1. 1. 2012 platí novela zákoníku práce, která velmi významným způsobem omezila možnost řetězení pracovních poměrů na dobu určitou. Na mě se potom obrátili odboráři z firmy Bosch a následně potom zaměstnanci dalších firem, kteří se ptají, zda by nebylo možné, aby řetězení pracovních smluv na dobu určitou zase bylo umožněno,“ vysvětluje Vystrčil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl iniciátor novely a senátor Miloš Vystrčil z ODS

„Já vím, že smlouvy na dobu určitou nejsou ideální, zvláště v dnešní době, kdy lidé potřebují různá potvrzení na hypotéky a půjčky. Ale na druhou stranu pro podniky je velice důležité, aby v případě, že nemají dostatek zakázek, byly schopny reagovat. Myslím, že to je menší zlo než snižovat a zvyšovat počet pracovníků tzv. natvrdo,“ říká poslanec ODS Miroslav Jeník, proč změnu podpoří.

Úpravu podporuje dokonce i ČSSD. Strana věří, že by to mohlo zvýšit zaměstnanost a souhlasily s tím i odbory. „Za sebe i za sociální demokracii musím říct, že z toho nejsme zase tak nadšeni. Ale víme dobře, jaká je nezaměstnanost, a v řadě odvětví nás i samy odbory požádaly, abychom tento záměr podpořili,“ přiznává sociální demokrat Antonín Seďa.

Jedinou výjimku pro neomezené opakované zaměstnávání mají momentálně jen pracovní agentury. Podle šéfa jedné z nich Mariana Hnidky je případná změna zákona o klienty nepřipraví.

„Je možné, že firmy začnou zaměstnávat lidi i bez agentur práce. Ovšem přidaná hodnota agentur práce není jenom ve flexibilitě, ale hlavně ve vyhledávání tohoto konkrétního zaměstnance,“ tvrdí Hnidka.

Opakované zaměstnávání sezonních pracovníků by mělo být možné jen ve vybraných oborech a vždy bude nutný souhlas podnikových odborů.

Jan Herget, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme