Práce se firmě zadávala 'za pochodu', řekl svědek u soudu v kauze ProMoPro

Firmě ProMoPro, která zajišťovala při českém předsednictví Evropské unii například ozvučení konferencí, se prý práce zadávala dost narychlo. Před soudem to dnes řekl jeden ze svědků. Podle obžaloby si firma účtovala i věci, které neudělala. Stát tvrdí, že způsobila škodu za více než 900 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Celé to bylo ve velkém shonu, akcí bylo strašně moc, někdo to probíhalo dost za pochodu a živelně,“ popsal u soudu Jiří Herman.

V roce 2009 v době českého předsednictví EU pracoval v rámci Úřadu vlády v odboru organizace a logistiky.

Měl na starosti objednávání audiovizuálních služeb od firmy ProMoPro, která zakázku získala bez výběrového řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

U soudu v kauze ProMoPro vypovídali po tříměsíční přestávce další svědci, tentokrát bývalí zaměstnanci Úřadu vlády. Soud sledovala V. Hlaváčová

Většinou služby poptával přes e-mail, prostřednictvím kterého dostával i nabídku.

„Pokud to sedělo a pokud jsme se dohodli, zaslal jsem objednávku,“ řekl Herman.

Podle něj nebylo nutně potřeba, aby mu ji někdo z nadřízených schválil.

„Nepamatuji si úplně přesně, v jakých případech se to schvalovalo nebo šlo i přes někoho jiného, a v jakých ne, protože jak říkám – někdy to bylo dost živelné,“ dodal Jiří Herman.

Hermanovým nadřízeným byl v roce 2009 Radomír Karlík, který vládní odbor organizace a logistiky řídil. Dnes je jedním z obžalovaných. Karlík naopak tvrdí, že byl kontrolní systém jasně nastavený.

„Chápu, že to je dlouhá doba, pan svědek si nemusí na všechno vzpomínat, ale mechanismus byl zcela jasný a transparentní,“ ujišťoval dnes soud.

Jakoukoli vinu odmítá i bývalý jednatel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý. Podle jeho slov zajišťoval audiovizuální služby ještě lacině.

„Nikdo, kdo takové akce dělá, si nedokáže představit, jak to probíhá. A pokud jsem to udělal za 500 milionů na osmi místech v republice, udělal jsem to velice levně, takže zatím žádná škoda nevznikla. Jestli si to někdo vymýšlí, tak ať mi to dokážou,“ uvedl Veselý.

V úterý má vypovídat Alexandr Vondra

V případu údajně předražené zakázky pro firmu ProMoPro čelí obžalobě celkem 12 lidí. Je mezi nimi třeba někdejší šéfka sekce pro předsednictví Česka Jana Hendrichová.

Celou zakázku údajně s dalšími obžalovanými zmanipulovala. Podle státního zástupce tak, že si společnost ProMoPro mohla ceny za audiovizuální služby diktovat sama a neomezeně.

V úterý má vypovídat mimo jiné bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který měl předsednictví Česka Evropské unii na starosti.

Kauza ProMoPro | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme