Pracovních úrazů bylo nejméně za posledních pět let. Odborníci přesto spokojení nejsou

Smrtelných pracovních úrazů bylo loni v Česku bezmála sto. Stávají se hlavně na silnicích, při stavebních a výškových pracích nebo v lese. Vyplývá to z dat Státního úřadu inspekce práce. Oproti roku 2015 je to asi o pětinu méně. Podle odborníků na bezpečnost práce ale mohlo být mrtvých i mnohem víc. Zodpovědnost za úrazy totiž připisují především zaměstnavatelům, kteří kvůli úsporám často riskují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevorubec v Národním parku Šumava

Dřevorubec v Národním parku Šumava | Foto: Filip Jandourek

Smrtí loni skončila třeba lesní práce v Beskydech. Dřevorubce tam zavalil padající strom. Další dělník zemřel v květnu v Olomouci, když ho při opravě tramvajové tratě přejel bagr. Asi 38 tisíc pracovních úrazů, které loni zaznamenali inspektoři práce, nepřežilo celkem 96 lidí.

„Nejvyšší počet pracovních úrazů v loňském roce vznikl na území hlavního města Prahy, poté v Jihomoravském a Středočeském kraji. Pokud bychom chtěli hodnotit kraj s nejnižším počtem pracovních úrazů, pak je to Karlovarský kraj,“ upřesnil náměstek generálního inspektora Jiří Macíček ze Státního úřadu inspekce práce. Nejčetnější podle něj byla povrchová zranění, vykloubení, vymknutí nebo zlomeniny.

Cizince do Čech láká hlavně práce. Zaměstnat ty mimo EU je ale obtížné

Číst článek

Loňské počty pracovních úrazů jsou nejnižší za posledních pět let. Jak ale upozornil prezident Asociace techniků bezpečnosti práce Jaroslav Urbánek, bilance mohla být horší. Protože zodpovědnost často nesou zaměstnavatelé, kteří nedodržují zákon. „Přesahy pracovní doby a šetření na všechny strany. Ty technologie, kde se se dají ušetřit peníze, tak se to dělá zkrácenou formou a ti zaměstnanci riskují.“

V případě, že se zaměstnanec zraní, se o něj ale musí zaměstnavatel postarat. Třeba zaplatit bolestné nebo náklady na léčení. Kromě toho hrozí firmám pokuty.

Jen loni jim inspektoři naúčtovali za nedodržení bezpečnosti práce přes 35 milionů korun. Mezi nejčastější prohřešky patřila nedostatečná opatření proti pádům z výšky nebo chybějící pracovní pomůcky.

Kontroloři se letos chtějí zaměřit hlavně na pracoviště, kde už se v minulosti úrazy staly. Zejména ty vážné, při kterých umírali lidé.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme