Pracující v lesním hospodářství budou demonstrovat v Praze

Kvůli obavám ze ztráty práce budou dnes před ministerstvem zemědělství v Praze demonstrovat odboráři a podnikatelé v lesnictví. Podle nich mohou přijít o zaměstnání v oboru tisíce lidí. Vinu kladou státnímu podniku Lesy České republiky, který přišel s novou obchodní politikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžba dřeva | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Lesy České republiky chtějí kontrolovat větší část obchodu se dřevem a mít z toho víc peněz. Odboráři i zaměstnavatelé ale varují, že kvůli tomu ztratí tisíce lidí místo. Některé profese by totiž firmy nevyužily a musely by propouštět.

"V lesním hospodářství by to znamenalo celou změnu podnikatelské strategie, to znamená restrukturalizaci společnosti, včetně propouštění a dalších dopadů, které dnes lze těžko předpokládat a kvantifikovat. Můžeme ale předpokládat, že dojde i ke krachům některých společností. Některé zaniknou, jiné změní vlastníka," říká prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Josef Horák.

Ministerstvo zemědělství ale naopak tvrdí, že žádné hromadné propouštění nebude. "My si nemyslíme, že situace je taková, aby potom došlo k nějaké masové nezaměstnanosti. To závisí na zaměstnavatelích," uklidňuje jeho mluvčí Martin Severa. Odboráři s podnikateli také kritizují způsob, jakým Lesy uzavírají smlouvy na práce. Podle nich jsou nevýhodné a to by se mělo změnit.

"Abychom docílili toho, že v lesním hospodářství se bude pracovat a obchodovat podle dlouhodobých smluv. Aby ty smlouvy byly de facto přístupné pro všechny. Nikoli jako v minulosti, kdy někdo měl privilegia a někdo prostě smůlu," zdůrazňuje předseda lesnických odborů Rudolf Kyncl. Odboráři předpokládají, že se před ministerstvem zemědělství sejde na dva a půl tisíce lidí. Demonstrace začne v jednu odpoledne a potrvá hodinu.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme