Začíná Prague Pride, letošní ročník připomene půl století od stonewallských nepokojů

V Praze začíná devátý ročník festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Letos připomene i počátky aktivismu této komunity. Přehlídka tradičně začne koncertem, který se v pondělí v podvečer uskuteční na Střeleckém ostrově, a vyvrcholí sobotním karnevalovým pochodem centrem metropole. Pro účastníky je až do neděle připravena více než stovka akcí, včetně speciálního programu pro starší lidi z komunity LGBT.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 9:44 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prague Pride

Ilustrační foto | Foto: Tereza Havlínková

Tématem pražského festivalu je stejně jako u mnoha dalších pride festivalů ve světě padesáté výročí takzvaných stonewallských nepokojů, které 28. června 1969 odstartovala policejní razie v gay tanečním baru v New Yorku.

Návštěvníci baru Stonewall Inn se tehdy začali bránit proti zatýkání, ke kterému stačilo podezření z homosexuálního chování.

Podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové to byl zlom v emancipaci queer komunity, která dala jasně najevo, že si nenechá líbit, jak se k ní společnost tehdy chovala. Lidé vyšli do ulic a začali protestovat.

„Rok na to vznikl první pride v New Yorku a začalo velké globální pride hnutí,“ doplnila Kulhánková.

Minulost

Počátky pražského festivalu v roce 2011 provázely protesty zejména z konzervativních kruhů a na adresu sexuálních menšin padala i silná slova. Podle konzervativců byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu.

Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Jeho vicekancléř Petr Hájek pak označil homosexuály za „deviantní spoluobčany“ a průvod za nátlakovou akci. Nelíbilo se mu ani, že záštitu udělil průvodu pražský primátor. V dalších letech protestní akce postupně slábly. Odpůrci pro letošek zatím magistrátu žádné nenahlásili.

‚Diplomaté za rovnost.‘ Zástupci 11 zemí v Česku se zúčastní pochodu Prague Pride

Číst článek

Týdenní program podobně jako v předchozích letech nabídne divadelní představení, filmové projekce, výstavy, semináře, debaty nebo sportovní akce. Poprvé bude nasvícena v duhových barvách Petřínská rozhledna a pražský magistrát už vyvěsil na budovu Nové radnice duhovou vlajku.

Podle ředitelky festivalu Kulhánkové je vyvěšení vlajky na Nové radnici sice symbolickým, ale pro LGBT komunitu významným gestem.

Vedení Prahy zároveň na pondělní tiskové konferenci kritizovalo, že v Česku nemohou stejnopohlavní páry uzavírat sňatky. „Je potřeba se zasadit o to, aby všichni měli stejná práva a příležitosti a nebyli diskriminováni pro svou sexuální orientaci,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Páry stejného pohlaví by podle něj měly mít možnost uzavírat manželství se všemi právními důsledky. Dodal, že festival vnímá jako vyjádření respektu a solidarity k sexuálním menšinám v zemích, kde jsou jejich práva tvrdě potlačována.

„Pride je oslava toho, že všichni můžeme být sami sebou. Teprve tehdy se v nás mohou rozvinout všechny schopnosti a potenciál, který máme. A to je to největší bohatství, které můžeme mít,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Očekávaných 30 tisíc lidí

Sobotní průvod hrdosti povede stejně jako v minulých letech z Václavského náměstí na Letnou. Pořadatelé nahlásili magistrátu 30 tisíc účastníků. Organizátoři také chtějí, aby se průvodu letos zúčastnili také lidé, kteří na Prague Pride v minulosti nechodili.

„Festival rozhodně není jen pro velmi mladé lidi nebo duhové rodiny. Snažíme se letos na festival pozvat i starší LGBT generaci, která byla zvyklá žít v jiném režimu, za velkého skrývání a jsou zvyklí žít o samotě a stranou společnosti,“ popsala Radiožurnálu mluvčí akce Bohdana Rambousková.

Loni na festival podle pořadatelů přišlo přes 90 tisíc návštěvníků. Program akce najdete zde.

Je potřeba se zasadit o to, aby měli všichni stejná práva a příležitosti. Nebýt diskriminován za svou sexuální orientaci a mít možnost uzavřít manželství se všemi právními důsledky, to je cesta, kterou bych chtěl, aby se naše společnost dále ubírala. 🏳️‍🌈

11:54 – 05. 08. 2019

49 826

sva, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme