Prague Pride se kvůli koronaviru přesunul ze země na vodu. Průvod nahradila plavba

Dvě lodě na Vltavě nahradily letos kvůli pandemii covidu-19 tradiční duhový průvod festivalu Prague Pride. Za zvuků taneční hudby na nich kolem 13.30 vypluly od Dvořákova nábřeží stovky lidí. Tradiční duhové vlajky letos kvůli horku doplnily duhové vějíře a kvůli koronaviru také duhové roušky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loňského duhového původu Prague Pride Parade, kterým festivalový týden obvykle vrcholí, se v Praze zúčastnilo zhruba 30 000 lidí.

Duhová loď vyplula v 13:30 se stovkami lidí na palubě. Nahrazuje tradiční průvod Prahou | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Lodě pluly do Modřan a zpět. Na naloďování na místě dohlíželi i policisté a městští strážníci, žádné protesty odpůrců, které někdy průvod na festivalu Prague Pride provázejí, se neobjevily. Policejní lodě plují i za oběma loděmi.

Od Čechova mostu vyplula společně s plavidly festivalu Prague Pride loď Pirátské strany vyzdobená duhovými i pirátskými vlajkami. Piráti se festivalu gayů, leseb, bisexuálů a translidí účastní pravidelně, letos svou účast spojili se zahájením kampaně před senátními a krajskými volbami. Odpoledne se na Palackého náměstí představí straničtí kandidáti Pirátů.

„Věřím, že dnes je Praha otevřeným městem, které vítá bez rozdílu všechny, kdo přichází s poselstvím lásky a sdílené lidskosti!,“ říká radní Vít Šimral | Foto: Piráti Praha | Zdroj: Twitter

Festival o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT) začal v Praze 3. srpna a končí v neděli 9. srpna. Desátý ročník přehlídky se kvůli koronaviru koná částečně online, v plánu je zhruba 70 menších akcí.

„Festival se při organizaci a plánování akcí musel podřídit epidemii koronaviru,“ řekl mluvčí akce Filip Milde. Po celém světě bylo kvůli pandemii více než 400 festivalů Pride zrušeno, včetně největších v New Yorku nebo Londýně. V Praze byla omezena kapacita akcí. „Pridy se i v dalších městech konají fyzicky. Většinou ale v mnohem menším provedení než v Praze. Unikátní jsme i v tom, že máme historicky největší počet festivalových míst," dodal Milde.

„„I v dnešní době pomáhají LGBT lidem s coming outem. Ukazují jim známé i méně známé tváře s podobnou zkušeností, nabízejí jim prostor k setkání a sdílení toho, co prožívají. Nejde jen o průvod.“ “

Hana Kulhánková (Ředitelka Prague Pride)

Podle ředitelky Prague Pride Hany Kulhánkové se pořadatelé rozhodli festival nerušit, protože je podle nich úloha těchto akcí pro společnost zásadní. I v dnešní době pomáhají LGBT lidem s coming outem. Ukazují jim známé i méně známé tváře s podobnou zkušeností, nabízejí jim prostor k setkání a sdílení toho, co prožívají. Nejde jen o průvod,“ uvedla. Podle průzkumu Agentury Evropské unie pro základní lidská práva skrývá svou sexuální orientaci v Česku asi 59 procent LGBT lidí.

Loňského duhového původu Prague Pride Parade, kterým festivalový týden obvykle vrcholí, se v Praze zúčastnilo zhruba 30 000 lidí. Kromě plavby, která ho letos nahradila, je na Střeleckém ostrově už týden festivalová vesnička, jejíž kapacita je omezená na tisícovku lidí. Další návštěvníci mohou směřovat do Žlutých lázní na sportovní program nebo na večerní kino v Kasárnách Karlín. Každý den festivalu je také několikahodinový program online.

Začíná Prague Pride. Kvůli koronaviru je omezená kapacita a část programu se přesunula na internet

Číst článek

Kapacita obou festivalových lodí je asi 350 účastníků, je na nich hudební a taneční program. Lidé si na ně museli koupit vstupenky, na jednu bylo vstupné 750 korun, na druhou s neomezeným občerstvením 1500 korun. Lidé na lodích musí mít v uzavřených prostorách, kde by jich bylo více než sto, roušku,“ dodal mluvčí akce. Většina prostor lodí je otevřená, lidé tančí zejména na horních palubách.

Další doporučení pro účastníky akcí uvádějí pořadatelé na webu, lidé by měli například dodržovat rozestupy, při vítání se nelíbat a v případě zjištění nákazy se ozvat pořadatelům.

Aktivisté chtějí také v době festivalu získávat další podpisy pod petici za manželství pro všechny. Návrh novely občanského zákoníku s touto úpravou začali poslanci projednávat na podzim 2018, od té doby norma leží ve Sněmovně. Je tam i návrh na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v Ústavě. Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme