Tradiční rodina nepotřebuje deklaraci, řekl k Prague Pride Hřib. Podle zastupitele Wolfa by to bylo na místě

Vedení Prahy v pondělí vyvěsilo na budovu magistrátu duhovou vlajku v reakci na festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů. Podporu stejnopohlavním párům vyjádřil na pondělní tiskové konferenci primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). Se záštitou akce ale nesouhlasí jeden z pražských zastupitelů Jan Wolf (KDU-ČSL). O tématu Prague Pride diskutovali v pořadu Pro a Proti Českého rozhlasu Plus.

Pro a proti Praha (Aktualizováno: 10:51 9. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení Prahy na tiskové konferenci kritizovalo, že v Česku nemohou stejnopohlavní páry uzavírat sňatky. „Je potřeba se zasadit o to, aby všichni měli stejná práva a příležitosti a nebyli diskriminováni pro svou sexuální orientaci,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Zapojení magistrátu ale vadí lidoveckému zastupiteli Janu Wolfovi. „Je strašné, že k podobným věcem se propůjčuje primátor,“ reagoval na vyvěšení vlajky na sociálních sítích. Sám se před budovou vyfotil v tričku s nápisem My jsme tady taky!, odkazující na podporu tradičního pojetí rodiny.

Snaha o zviditelnění

„Pokud nám jde skutečně o rovnoprávnost, měli bychom o ni usilovat ve všech aspektech,“ hodnotí Hřib manželství stejnopohlavních párů. Povolení manželství má podle něj význam i v symbolické rovině.

Podle Wolfa je perzekuce lidí na základě jejich sexuální orientace nepřípustná. „V České republice a v Praze ale takový problém nemáme. Prague Pride je podle mě snahou o zviditelnění,“ uvedl zastupitel. V radě Hlavního města Prahy jsou podle něj členové LGBT komunity, kteří mají zájem festival podporovat. „Já mám ale jiný názor,“ říká Wolf.

Podle Hřiba je potřeba podporovat také tradiční rodinu. Jedná se ale o jiný typ podpory, který potřebuje LGBT komunita. „Děláme hodně pro rodinu, ale je to podpora úplně jiného typu. Nepotřebuje deklaratorní gesta,“ myslí si Hřib. Podle Wolfa je naopak jasné vyjádření podpory tradiční rodiny na místě. „Setkávám se s tím, že se lidé dívají skrz prsty na rodiny s více dětmi. V Praze je to méně závažné, ale celorepublikově je to velký problém.“

Sobotní průvod hrdosti povede stejně jako v minulých letech z Václavského náměstí na Letnou. Pořadatelé nahlásili magistrátu 30 tisíc účastníků.

Týdenní program podobně jako v předchozích letech nabídne divadelní představení, filmové projekce, výstavy, semináře, debaty nebo sportovní akce. Poprvé bude nasvícena v duhových barvách také Petřínská rozhledna.

gak, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme