Nevýhodná smlouva na PragueCon? Chceme řešení, vzkazují pražští radní vedení Výstaviště

Pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) vyzve vedení Výstaviště Praha, aby vyřešilo nevýhodnou smlouvu ohledně akce PragueCon. Pokud tak neučiní ke spokojenosti vedení Prahy, mohou následovat personální změny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský radní Jan Wolf (uprostřed) vyzve vedení Výstaviště Praha, aby vyřešilo nevýhodnou smlouvu na PragueCon. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Usnesli se na tom pražští radní. Smlouva na akci, která se má konat koncem září, je podle Wolfa nastavena tak, že v celou případnou ztrátu by neslo Výstaviště. Dozorčí rada firmy v polovině července kvůli pochybením odvolala předsedu představenstva Pavla Klašku (ANO).

Antedatovaná smlouva

Problémy na Výstavišti. Smlouva o PragueConu byla úmyslně antedatována, stojí v právní analýze

Číst článek

Jak informoval server iROZHLAS.cz, Výstaviště si na smlouvu k festivalu komiksu a seriálů nechalo zpracovat několik právních analýz. „Smlouva byla úmyslně antedatována,“ stojí v jedné z nich.

Městská firma navíc dokument ve lhůtě nezveřejnila v registru smluv, jak ukládá zákon. Podle jednoho z posudků tak jsou plnění, která Výstaviště činí na základě této smlouvy, „učiněna bez právního důvodu“. Podrobnosti o situaci v městské firmě si můžete přečíst ZDE.

Na situaci ve společnosti, která se od roku 2015 stará o areál Výstaviště, před časem upozornil tehdejší předseda dozorčí rady firmy Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Ten na funkci rezignoval poté, co radní včas nevyslyšeli jeho apel na to, aby se sešli a situaci ve firmě řešili. Jako problémy ve vedení Výstaviště zmínil právě smlouvu na PragueCon nebo nedostatky při zveřejňování smluv v registru. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se poté radou města nechala zvolit do dozorčí rady Výstaviště.

Smlouva na PragueCon je podle radního Wolfa, který má Výstaviště v gesci, nastavena nevýhodně. Pokud by akce vykázala zisk, dělil by se mezi Výstaviště a organizátora. Případnou ztrátu by však hradila pouze městská společnost. 

„Pokud se představenstvo rozhodne, že akci například odloží, půjdu se na ni v budoucnu podívat nikoliv jako primátorka, ale jako fanynka komiksového světa,“ uvedla Krnáčová. | Foto: koláž Český rozhlas, Jan Bartoněk, Filip Jandourek | Zdroj: Flickr, logo PragueCon | CC BY-NC-SA 2.0

Spoluorganizátor akce Stanislav Adámek pro server iROZHLAS.cz však už dříve doplnil, že ztrátu by Výstaviště hradilo pouze v prvním roce akce. „Další ročníky měly případnou ztrátu krýt obě smluvní strany v témže poměru, ve kterém by se podílely na zisku,“ uvedl.

Zrušit akci

Po odvolání předsedy Klašky nyní představenstvo Výstaviště Praha tvoří místopředseda Pavel Jaroš (ČSSD), který je zároveň místostarostou Prahy 13, a Jan Adámek (bezp.)

Představenstvo Výstaviště Praha by situaci mělo napravit, ať už narovnáním podmínek smlouvy nebo zrušením akce. „Pokud nedojde k její nápravě, tak si myslím, že nic nebrání tomu, aby se z toho vyvodily personálně právní a možná i trestní důsledky,“ uvedl Wolf.

Dodal, že vedení Prahy jako valná hromada společnosti uvidí, jak se zachovají členové dozorčí rady při řešení problematické smlouvy a podle toho rozhodnou o jejich případné obměně.

Dozorčí rada volí členy představenstva. Na nového předsedu představenstva chce město vypsat výběrové řízení, zatím není jasné kdy. Neúplná je i dozorčí rada, kde chybí jeden člen.

hm, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme