Výměna obrubníků, bílá čára a v Nerudově ulici pod Hradem mohou parkovat auta na chodníku

V Nerudově ulice na Malé straně, kousek od Pražského hradu, přibylo zaparkovaných aut. Nově smí stát na chodníku. Praha 1 jen upravila obrubníky a na chodník namalovala bílou čáru. Úprava vyvolala vlnu kritiky. Odpůrci argumentují, že ulice byla rekonstruována mezi lety 2017 a 2020, kdy vznikl široký chodník, na kterém nyní vozy stojí, a podle nich ho tak ničí. Původní úprava byla navíc schválena památkáři.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkování v Nerudově ulici kousek od Pražského hradu na Praze 1. Fotografie z 24. června

Parkování v Nerudově ulici kousek od Pražského hradu na Praze 1. Fotografie z 24. června | Foto: Samuel Cigler

Podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) je toto opatření nešťastné. „Pokud si tam město zaplatí drahou historickou pražskou mozaiku, která stojí třeba dva tisíce korun za metr čtvereční, tak nám přijde nekoncepční, když se vezme barva a takhle se to znehodnotí," řekl tiskový mluvčí Marek Vácha.

Vácha také upozorňuje na to, že v ulicí projdou denně desetitisíce lidí, pro které je staronové parkování bariérou. Právě proto se chodník mezi lety 2017 a 2020 rozšiřoval.

„Na takovém místě je vhodnější podélné parkování, ale možností existuje víc. Vždy je potřeba to rozvážit a předtím než se začne malovat, tak ty věci diskutovat. IPR ani město v tomto řízení nehrají žádnou roli, takže jsme se k tomu ani nemohli formálně vyjádřit," dodal Vácha.

Po rekonstrukci se v ulici parkovalo mimo novou dlažbu podélně. Tento způsob parkování schválil i Odbor památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Počet parkovacích míst byl ale podle zástupců městské části nedostačující. 

Návrat do původního stavu je podle Prahy 1 v pořádku. „Nám připadalo šílené mít čtrnáctimetrový chodník. Lidé, co tam bydlí, nemají kde parkovat," komentuje Pavel Kotlár, který je pověřen vedením oddělení dopravy Městské části Praha 1.

Před Prašnou bránou se objevil kruhový objezd. ‚Bolí mě se na to dívat,‘ komentuje primátor Hřib

Číst článek

Mozaiku podle něj parkování neničí. „Ptal jsem se na to Technické správy komunikací, není tam podle nich problém s podložím. Předělal se i obrubník aby tam auta mohla najíždět," dodal Kotlár.

IPR kritizuje Městskou část Praha 1 již poněkolikáté. Naposledy se spor týkal kruhového objezdu, který vznikl na ulicích Na Příkopě a Hybernská před Prašnou bránou. IPR tam navrhoval zavést tramvajové koleje a pěší zónu.

Nerudova ulice, která je součástí Královské cesty, je jednou z nejnavštěvovanějších ulic v Praze. Dříve tudy chodil korunovační průvod českých králů na Pražský hrad. Po spisovateli Janu Nerudovi, který žil v domě u Dvou slunců, byla pojmenována v roce 1895.

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme