Státní zástupce podal žalobu na politiky z Prahy 1, měli prodat 22 bytů pod cenou

Státní zástupce podal obžalobu na tři desítky politiků a úředníků z Prahy 1. Podle vyšetřovatelů se dopustili maření úkolu úřední osoby nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku tím, že si při prodeji 22 nemovitostí nezjistili obvyklé ceny. Byty tak byly prodány pod cenou. Ve čtvrtek to uvedly Seznam Zprávy, podle kterých se obžalobou bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Hodek

Obžalovaný tehdejší zástupce starosty Daniel Hodek (ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžalovaní podle státního zástupce způsobili škodu 32,5 milionu korun. „Mezi obžalovanými osobami se nachází jak vedoucí zaměstnanci Úřadu městské části Praha 1, tak radní či volení členové zastupitelstva této městské části,“ řekl serveru mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Voleným členům zastupitelstva je podle Cimbaly kladeno za vinu to, že odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení, ve kterém se bytové jednotky nabízely, a to bez znalosti jejich ceny obvyklé. Nestanovili také minimální prodejní cenu a bez jakékoliv inzerce na běžně známých webech schválili i prodej bytových jednotek.

Podle Cimbaly čtyři z obžalovaných se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu. I tu však musí schválit soud.

Obžalován i starosta

Podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy čelí stíhání za rozhodování o bytech v letech 2010 až 2018 úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09). Lomecký už v minulosti vinu odmítl.

Policisté odložili případ privatizace bytu exministra Arenbergera. Trestný čin se podle nich nestal

Číst článek

Mezi obviněnými byli podle serveru i Lomeckého zástupce Daniel Hodek (ČSSD) a další zastupitelé Filip Dvořák, Jaroslava Janderová nebo Jan Bürgermeister (všichni ODS). Janderová loni v lednu zemřela. Obvinění se týkalo také Jana Votočka (TOP 09) a Richarda Bureše (ODS), stíhán byl i zastupitel Filip Kračman (TOP 09).

Policie už podle Seznam Zpráv například dříve popsala, že Praha 1 prodala byt v dispozici 4+kk a o výměře 143 metrů čtverečních za 7,5 milionu korun. Podle znalců měla být cena o 3,9 milionu korun vyšší.

Případem se policie zabývala podruhé, trestní stíhání poprvé zastavil žalobce, který chtěl podle serveru nechat vypracovat nový znalecký posudek týkající se údajně způsobené škody.

V původním zastaveném stíhání policisté tvrdili, že pod cenou bylo prodáno 23 bytů s celkovou škodou přes 41 milionů korun, následně vyčíslili škodu zhruba o devět milionů korun nižší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme