Praha 1 se bude o Werichovu vilu starat společně s Medou Mládkovou

93leté mecenášce umění Medě Mládkové se možná splní další velký sen - v deset let opuštěné Werichově vile provozovat mimo jiné i Muzeum Voskovce a Wericha. Přitom ještě loni v létě to vypadalo, že dávno uzavřená smlouva o smlouvě budoucí na pronájem Werichovy vily Nadaci Jana a Medy Mládkové je u ledu. Teď se karta obrátila a Praha 1 se s nadací dohodla na nových podmínkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Werichova vila | Foto: Filip Jandourek

Werichův a je dost dobře možné, že někdy i Voskovcův zpěv se linul z oken barokního domku na pražské Kampě od roku 1945. Česká herecká legenda v něm žila s celou rodinou až do roku 1980.

V přízemí měl byt zamlklý a introvertní básník Vladimír Holan. Právě v tomto bytě žil také ještě před svou emigrací Jiří Voskovec. Dlouho předtím, v roce 1803, bydlel ve vile také obrozenec Josef Dobrovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Werichovu vilu na pražské Kampě se bude starat Praha 1 společně s Nadací Medy Mládkové. Dohodly se na tom po letech sporů a odkladů. Podrobnosti od redaktorky Michaely Veteškové

A když se do Čech po listopadovém převratu vrátila sběratelka umění Meda Mládková, také chtěla v tomto architektonickém skvostu se zajímavou historii bydlet.

„Původně jsem si tu vilu chtěla koupit. Nebo pronajmout. Abych tady dožila, jsem si říkala. No tak to se mi nepovedlo,“ přiznala Meda Mládková.

Vila Jana Wericha je už deset let prázdná. Meda Mládková dokonce s jejím majitelem, městskou částí Praha 1, v roce 2008 na její dlouhodobý pronájem uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí. Ale od té obě strany odstoupily.

„Praha 1 místo aby se mnou spolupracovala od začátku... Já jsem chtěla tu Werichovu vilu, přenést vlastně můj dům, který mám ve Washingtonu, všecko jsem chtěla převést sem,“ popisovala své zmarněné plány Meda Mládková ještě loni na podzim ve vysílání Českého rozhlasu.

Na zatím poslední schůzce letos 4. února se se zástupci Prahy 1 ale dohodla na nových podmínkách. Opravu vily zaplatí město, provoz muzea zajistí Nadace Medy a Jana Mládkových.

„Ta smlouva se jmenuje Smlouva o spolupráci. Pracují na ní právníci jak nadace, tak městské části Praha 1. Je to věc poměrně nová, protože jsem jim nabídl, že vyřešíme problém, který byl na straně Prahy 1, že jsme nechtěli, aby se ten veřejný prostor ztratil s ohledem na soukromý byt, dohodli jsme se tak, že na to protistrana přistoupila,“ vysvětluje starosta Městské části Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Od svých původních požadavků odstoupily obě strany. Nadace nemusí platit Praze 1 jednorázový poměrně vysoký nájem, a ve Werichově vile nebude žádný soukromý byt, jak plánovala Mládková ještě před lety:

Werichova vila | Foto: Filip Jandourek

„Představuji si, že tam budou fotografie Wericha a Voskovce. Ale víte, mě tady strašně vadí, že lidé přestali diskutovat, a já tam chci zvát slavné lidi, kteří ty mladé přitáhnou.“

Než debatní kluby, výstavní a koncertní sály vzniknou, čeká domek ze 17. století kompletní asi půlroční rekonstrukce za přibližně 25 milionů korun. Radnice i členové nadace doufají, že by už v roce 2014 prázdná Werichova vila zase ožila.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme