Praha 4 se chce soudit s potápěči. Spolek levně koupil lukrativní pozemek, převedl ho na realitní firmu

Městská část Praha 4 chce podle zjištění Radiožurnálu u soudu zpochybnit podezřelý prodej lukrativního pozemku v Michli z roku 2014. Parcelu za necelé dva miliony korun koupil spolek Záchranná potápěčská služba České republiky. Slíbené výcvikové centrum tam ale nepostavil, nemovitost navíc převedl na dceřinou firmu. Aktuální tržní hodnota parcely je podle odborníků více než desetinásobná, jelikož na ní územní plán počítá s bytovou výstavbou.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemek prodávala Praha 4. Tehdejší starosta za Nezávislé Pavel Caldr vzpomíná, že záchranářský rozměr projektu byl pro radnici při rozhodování o ceně skutečně klíčový.

Pozemek prodávala Praha 4. Tehdejší starosta za Nezávislé Pavel Caldr vzpomíná, že záchranářský rozměr projektu byl pro radnici při rozhodování o ceně skutečně klíčový. | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

V současné době na místě stojí zchátralá bývalá kotelna, po jejím zbourání tam ale může vyrůst až osmipodlažní činžák.

K ceně 1,7 milionu korun za pozemek pomohla jeho majiteli maličkost – slíbit radnici místo developerského projektu záchranářské centrum a mít k tomu šikovně zvolené jméno – Záchranná potápěčská služba České republiky.

Pozemek prodávala Praha 4. Její tehdejší starosta za Nezávislé Pavel Caldr nyní vzpomíná, že záchranářský rozměr projektu byl pro radnici při rozhodování o ceně skutečně klíčový.

„Mělo to být proto, že oni nabízeli spolupráci se školami. Nabízeli, že cvičí snad dokonce hasiče a Policii České republiky. A že to bude klasické výcvikové středisko. Ten záměr nabral jiný směr, než se tehdy slibovalo nebo předpokládalo,“ řekl Radiožurnálu Caldr.

Na místě momentálně stojí bývalá kotelna. | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Dva posudky parcelu cenily na miliony

Háček je v tom, že žádné výcvikové potápěčské centrum nevzniklo a pozemek je místo toho ve vlastnictví dceřiné firmy takzvaných záchranářů. Společnost už ale podle všeho potápění neprovozuje, předmětem jejího podnikání se stal obchod s realitami.

A více než 600metrová parcela může být podle realitního makléře Jana Zachystala obchodem velmi lukrativním. „Pozemek je ideální pro výstavbu bytového domu střední cenové kategorie a jeho tržní cena se v současnosti pohybuje někde kolem pětadvaceti milionů korun,“ přiblížil Radiožurnálu.

Na cenu 1,7 milionu kývlo zastupitelstvo i přesto, že dva znalecké posudky už o rok dříve nemovitost ohodnotily jinak: jeden na devět milionů korun, druhý pak na milionů pět. Potápěči přitom spíše než záchrannou službu připomínali standardní komerční firmu poskytující potápěčské práce.

Byli ale přesvědčiví. Ostatně s radnicí nejednal ředitel, ale záchranářský náčelník. Je jím bývalý hasič Petr Mulač. Když před lety potápěčský byznys zakládal, tak se prý inspiroval u horské služby a zvolil stejnou právní formu – tedy spolek.

„Takže stejně jako oni tam mají šéfa náčelníka, tak i my tam máme šéfa náčelníka. Je to jenom označení. Mohl jsem se v těch stanovách nazvat třeba vrchním radou nebo jakkoliv jinak,“ vysvětlil Mulač.

Radnice zvažuje žalobu

Původní plány na výcvikové centrum prý ztroskotaly proto, že spolek – coby neziskovka – nedostal úvěr. A na svou vlastní firmu Tekum prý potápěči pozemek převedli právě kvůli šanci na dostupnější financování.

Lukrativní pozemek, který Praha 4 prodala spolku Záchranná potápěčská služba České republiky. | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Že by výsledkem celé operace měl být místo záchranářského centra spíše lukrativnější developerský projekt, Mulač odmítá. „Nic jiného není naším cílem. Tam není plánem stavět obytný dům,“ řekl Radiožurnálu náčelník, který si mimochodem krátce před převodem nemovitosti zřídil trvalé bydliště na radnici v Chebu.

Nové vedení Prahy 4 mu příliš nevěří a prodej chce napadnout u soudu. Převodem nemovitosti na svou dceřinou firmu prý totiž takzvaní záchranáři porušili smlouvu.

„Takzvaná Záchranná potápěčská služba podle dopisu Policie České republiky vlastně žádnou záchrannou službou České republiky není, čili tady evidentně byla radnice uvedena v omyl. Vzhledem k nízké ceně a přeprodeji, na kterém zásadně vydělali, zvažujeme právní kroky, abychom tu hodnotu získali zpátky,“ říká k dědictví po předchozím vedení současný starosta za Zelené Petr Štěpánek.

Plány na bytový dům

Z materiálů radnice, které má Radiožurnál k dispozici, navíc vyplývá, že spolek s bytovou výstavbou ještě nedávno skutečně počítal a předložil na úřad i konkrétní plány. „Objevily se takové plány, ale ty jsem zarazil,“ konstatoval v telefonickém rozhovoru Mulač. Na další otázky k plánům i spornému převodu pozemku na dceřinou firmu slíbil odpovědět osobně, pak ale přestal zvedat telefony a na zaslané zprávy již nereagoval.

Co na místě bývalé kotelny nakonec vznikne, není jasné. Záchrannou potápěčskou službu totiž nechal Mulač letos v létě spadnout do likvidace. Klíčový podíl v Tekumu tak bude i s pozemkem předmětem veřejné dražby.

„Po zjištění majetku bude tento majetek zpeněžován. Stane se tak transparentním způsobem, předpokládám, že ve veřejné dražbě,“ potvrdil likvidátor určený soudem Robert Hynek.

Mulač přitom v rozhovoru s Radiožurnálem avizoval, že o koupi bude usilovat. Chce prý kvůli tomu založit novou záchranářskou potápěčskou službu. Tentokrát by prý mohla mít místo České republiky v názvu hlavní město Prahu.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme