Projekt za 18 milionů definitivně končí. Praha 5 se zbavila většiny z 245 betonových květináčů

Radnice Prahy 5 za odvoz daruje městské firmě Výstaviště Praha a příspěvkové organizace Prahy 16 Technické služby Radotín 71 velkých betonových květináčů, které v roce 2012 pořídila v rámci nepodařeného projektu ke zlepšení životního prostředí. Jak uvedl mluvčí městské části Tomáš Kopečný, z 245 truhlíků jich radnice udala 243, dva si ponechá pro svoje účely.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V květináče, které radnici vyšly asi na 18 milionů korun, měly růst dřeviny pohlcující zplodiny aut | Foto: Městská část Praha 5

„Aktuální hodnota daru je vyčíslena podle zbytkové hodnoty v účetnictví městské části Praha 5 k letošnímu červnu na více než tři miliony korun včetně DPH,“ uvedl radní Lubomír Brož (ANO). Radnice podobným způsobem nepotřebné květináče rozdává již od loňska.

Firmy či jiní zájemci sice dostanou obří květníky zdarma, musí však zajistit a zaplatit odvoz, což je s ohledem na jejich váhu logisticky náročná operace s náklady ve stotisících korun.

Přesun za 140 tisíc

Brož uvedl, že za posledních pět let stály přesuny květináčů pokladnu městské části přes 1,25 milionu korun. „Jen pro představu - jeden přesun květináčů z Nádražní a Strakonické na Lihovar nás stál skoro 140 000 korun,“ uvedl.

Radnice Prahy 5 nabídla za odvoz velké betonové květináče. Zájemci si je rozebrali během pár hodin

Číst článek

Pořízení květináčů radnici vyšlo na asi 18 milionů korun. Záměr byl takový, že se zakopou podél smíchovských ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut.

Ukázalo se ovšem, že to je z řady důvodů neuskutečnitelné, navíc proti záměru protestovali místní obyvatelé. Truhlíky radnice nikdy nenechala zakopat, pouze je rozmístila po městské části.

Místo květináčů koše

Po protestech obyvatel je postupně z nejfrekventovanějších míst odstranila. Poté se městská část neskladné kusy betonu pokusila využít různými způsoby, například jako provizorní bazény či koše.

Praha 5 se květináčů do loňska nemohla zbavit, protože na projekt získala evropskou dotaci. Ta byla vázána takzvanou udržitelností, což je doba, po kterou musí příjemce evropských dotací udržet výsledky projektu, pokud ji nechce vracet.

Lhůta vypršela začátkem loňského roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme