Luxusní rezidenci ustoupí stovka stromů. Magistrát kácení zdůvodňuje bytovou krizí, místní jsou proti

Vlevo: svah, kde má stát v budoucnu bytový komplex Erbenova, v letních měsících. Vpravo: vizualizace budoucí podoby Rezidence Erbenova (celou najdete na webu developera) | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Dokonalý luxus na exkluzivní adrese. Tímto sloganem poutá Erbenova rezidence zájemce o byty na Praze 5. V tomto případě ale musí výstavbě dvaceti bytů ustoupit desítky vzrostlých a zdravých stromů, což se nelíbí některým místním, ani rodičům z přilehlé školky. Proti kácení se v minulosti postavil také odbor životního prostředí. Magistrát hlavního města má jiný názor: zeleň musí v určitých případech ustoupit stavebním záměrům, uvedl pro iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 19:38 20. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spor o výstavbu rezidence na kopci mezi ulicemi Erbenova a Mošnova na pražském Smíchově trvá téměř šest let. Stavební úřad vydal investorovi povolení ke stavbě a zelenou má také na vykácení stromů. A právě to vadí některým místním obyvatelům, kteří se proti rozhodnutí stavebního úřadu aktuálně odvolali.

V Praze poprvé od roku 2011 zlevnily byty, ve zbytku republiky jejich ceny dál rostou

Číst článek

Samotná městská část s udělením povolení ke stavbě problém nemá. „Jsme ve shodě se stavebním úřadem, stavba rezidence je v souladu s dotčenými orgány, stavebním zákonem a souvisejícími předpisy,“ řekla pro iROZHLAS.cz koordinátorka projektů Prahy 5 Michaela Žalská.

„Nejde nám o blokování výstavby. Nikomu nevadí, když se zastavují například proluky,“ reaguje na to Pavel Gruber, který bydlí nedaleko místa, kde má rezidence vyrůst. Jak ale dodává, má přesto několik námitek.

„Jde o soubor skoro stovky stromů. Jednu z posledních zelení, která tady roste přirozeně. Nejsou tam žádné inženýrské sítě, je to skutečně původní zeleň, je tam zdokumentovaný výskyt roháče a dalších živočichů. Jiných míst, kde by se mohlo stavět, je dost,“ podotkl Gruber.

Odvolání místních obyvatel může stavbu rezidence přinejmenším zpomalit. Podle předpisů musí investor stromy pokácet do konce března, potom začíná jejich vegetační období a až do příští zimy se kácet nesmí. Povolení k vykácení stromů ale momentálně platí až do roku 2024.

Dřevina č. 1

Proti kácení se v minulosti dvakrát – poprvé v roce 2014 – postavila úřednice odboru životního prostředí Prahy 5. Když ji iROZHLAS.cz oslovil, odkázala se na tiskové oddělení radnice. Její rozhodnutí ale v obou případech (podruhé v roce 2019, pozn. red.) zvrátili úředníci ze stejného odboru pražského magistrátu, jejichž slovo mělo v tomto ohledu větší váhu.

Místo pro stavbu Rezidence Erbenova, Praha 5 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavní spor mezi odbory životního prostředí způsobil jeden strom – javor mléč v dendrologickém posudku označován jako „dřevina č. 1“. Strom s obvodem kmenu 158 centimetrů posudek ocenil na 329 tisíc korun a označil ho za perspektivní. Odborníci předpokládají, že poroste minimálně dalších 20 let. Městská část Praha 5 tak v rozhodnutí z roku 2014 pokácení dřeviny č. 1 nepovolila.

„Nepovolením pokácení javoru chtěl správní orgán docílit změny projektu, zmenšení stavby a ochránění minimálně tohoto cenného javoru,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Žalská. Pokácení zbylých stromů městská část povolila.

Úředníci magistrátu toto rozhodnutí označili jako „vnitřně rozporné“. Stopka u jednoho stromu znemožnila případnou výstavbu celé rezidence. Strom totiž stojí v místě, kde mají budoucí rezidenti zajíždět do garáží.

Nádraží, autobusy i parkoviště. Podívejte se na nový dopravní terminál, který má vzniknout na Smíchově

Číst článek

„Na straně jedné odbor vyhodnotil záměr výstavby jako závažný důvod pro povolení kácení, na straně druhé však nepovolením kácení jednoho javoru fakticky znemožnil realizaci stavebního záměru v navržené podobě,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Úředníci magistrátu tak už jen rozhodnutí městské části „drobně modifikovali“ a povolení rozšířili i na zmíněný javor. Mimo jiné i kvůli tomu, že javor dle jejich nálezů není „zvláště hodnotnou či významnou dřevinou“, stojí v rozhodnutí.

Podle investora je pak celý pozemek pokrytý „náletovými dřevinami, které jsou kvůli zanedbané péči předchozích majitelů pozemku přerostlé“.

Osm podlaží luxusu

„Obecně lze říci, že vzhledem k současnému nedostatku bytů na území hlavního města Prahy i nedostatku vhodných pozemků pro bytovou výstavbu nelze kolizím stavebních záměrů a zájmů na úseku ochrany přírody zcela zabránit,“ dodal mluvčí Hofman k postoji pražského magistrátu k bytové výstavbě na úkor městské zeleně.

Kromě vykácení stromů bude muset investor před zahájením samotné stavby upravit i samotný pozemek, který se nachází v prudkém svahu. Část rezidence tak bude do svahu „zapuštěna“.

V osmipodlažní budově bude podle webových stránek projektu celkem dvacet bytů, které nabídnou „útulné bydlení i rezidence s pěti ložnicemi“. Nejlevnější z nich nabízí společnost přibližně za 10 milionů korun. Zarezervována je aktuálně pětice bytových jednotek, s dalšími zájemci společnost jedná.

Místo pro stavbu Rezidence Erbenova, Praha 5 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Když už se v Praze staví, tak ať se staví bydlení, které je ve prospěch celého města,“ říká k tomu Gruber žijící nedaleko plánované rezidence. Otázkou podle něj je, zda nakonec bude v rezidenci někdo skutečně bydlet. „Dvacet apartmánů po deseti dvaceti milionech není odpovědí na bytovou krizi.“

„S ohledem na aktuální poptávku rezidenčního bydlení v této čtvrti očekáváme, že do dokončení realizace stavby budou všechny byty mít svého majitele,“ uvedl za EBM Partner projektový manažer Michal Burian.

Milion stromů

Městská část se v současnosti proti výstavbě rezidence podle Žalské nestaví i kvůli tomu, že investor postupuje „korektně a plní veškeré své závazky“. Společnost EBM Partner se mimo jiné zavázala vůči nedaleké mateřské škole.

Za metr čtvereční 105 000 korun. Průměrná cena nových bytů v Praze stoupla meziročně o 18,2 procenta

Číst článek

„Do školky dodají čističky vzduchu, zajistí zakrytí oken a harmonogram prací budou konzultovat s vedením, aby nedocházelo k narušení provozu školy. Třeba prací v době poledního klidu,“ dodala Žalská. Společnost také školce přispěje na školu v přírodě.

„Opravdu nás to mrzí. Ztrácíme tím poměrně podstatný kus zeleně v dopravně hodně vytížené části města. Navíc v bezprostřední blízkosti školky,“ okomentovala Iva Zdeňková situaci za část nespokojených rodičů.

„Naše společnost si je vědomá toho, že každá výstavba nového objektu znamená dočasné snížení komfortu bydlení v jeho okolí, a proto sama iniciovala jednání s vedením sousední mateřské školky a s rodiči dětí, které ji navštěvují, aby co možná nejvíc zohlednila jejich potřeby a snížila negativní dopady realizace na minimum,“ uvedl Burian.

Podle magistrátu po vykácení stromů nezůstane v okolí bytového domu mýtina. „V případě rezidence Erbenova budou vykácené dřeviny alespoň zčásti, s ohledem na prostorové možnosti pozemku po jeho zastavění, nahrazeny novou výsadbou stromů a keřů,“ dodal Hofman.

„Ke kácení stromů dojde v nezbytném rozsahu, stejně jako tomu bylo dříve při výstavbě okolních nemovitostí, ve kterých bydlí i lidé, kteří se v rámci stavebního řízení proti tomuto projektu odvolávají. Bude provedena náhradní výsadba zeleně a sadové úpravy budou provedeny v hodnotě převyšující hodnotu stávajících dřevin,“ dodal Burian. Investor podle Buriana také například vybuduje v místě stavby nová veřejná parkovací místa a chodník v Mošnově ulici.

Pražský magistrát na sebe v souvislosti s péčí o městskou zeleň upozornil s nástupem nového vedení. Primátor Zdeněk Hřib ještě před nástupem do čela hlavního města sliboval vysazení milionu stromů.

„O povolení kácení bylo rozhodnuto již v roce 2014, tedy v době dávno před nástupem současného vedení města, které nadto nemůže dosti dobře zasahovat do činnosti orgánů vykonávajících státní správu, byť se jedná o orgány zařazené funkčně do Magistrátu hlavního města Prahy,“ dodal Hofman k tomu, zda není povolení vykácení vzrostlých stromů na Smíchově v rozporu s politikou města.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme