Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Praha a Washington otevírají další kolo rozhovorů o radaru

Čeští a američtí diplomaté zahajují další kolo rozhovorů o umístění radarové základny v Česku. Tentokrát se budou vyjednavači obou zemí zabývat smlouvou o protiraketové obraně, která má být hlavním dokumentem pro případnou stavbu radaru ve vojenském újezdu Brdy. Smlouva by měla upravit podmínky fungování základny, její umístění, možnosti návštěv a logistiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar protiraketového systému | Foto: MDA USA

Česká strana požaduje kontrolu systému a zapojení do sil NATO, řekl Radiožurnálu první náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar.

"My chceme to, aby tento systém byl součástí toho celého aliančního systému, Jediným způsobem, jak se to dá napsat do takovéto smlouvy, je formou jakési preambule, deklarace na začátek. Protože nemůžeme jakýmkoli způsobem předjímat, k čemu se rozhodne všech 26 členských zemí Severoatlantické aliance."

O protiraketové obraně i prezidenti Česka a Polska

Svoje požadavky vůči Spojeným státům v otázce americké protiraketové obrany bude Polsko konzultovat s Českou republikou, a to ještě před červnovou návštěvou prezidenta George Bushe v obou zemích. Řekl to včera polský prezident Lech Kazcyński po pracovní večeři s českým protějškem Václavem Klausem v Lánech.

"V červnu a v červenci budu mluvit prezidentem Bushem o velmi konkrétních věcech, ale ať si nikdo nemyslí, že povedu tato jednání bez konzultace s prezidentem Klausem a vládou. Polsko je v této připraveno být plně solidární s Českem," prohlásil polský prezident.

Lech Kaczyński zároveň odmítl, že by lánskou schůzku svolali, aby s prezdientem Klausem "vyladili" své postoje před setkáním prezidentů 18 středoevropských států koncem týdna v Brně. Tam nejspíš s tématem základen narazí například u rakouského prezidenta.

Podle Klause má Česká republika i Polsko zájem o co nejlepší vztahy s evropskými zeměmi, nicméně otázka americké protiraketové obrany je ale v první řadě věc vztahů mezi Washingtonem, Prahou a Varšavou. V České republice by měl stát protiraketový radar, v Polsku základna pro odpalování protiraketových střel.

Milan Kopp, Julie Rákosová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme