Praha zatím nezveřejní audit k Babišovu možnému střetu zájmů. Počká na souhlas Evropské komise

Pražský magistrát prozatím nezveřejní závěry auditní zprávy k možnému střetu zájmů premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Podle právního stanoviska, které si nechalo město vypracovat, je možné dokument zpřístupnit ve veřejném zájmu, ale pouze se souhlasem Evropské komise. Praha se proto nejprve s dotazem obrátí na Brusel. Odpověď se podle primátora dá čekat v rámci týdnů.

Praha (Aktualizováno: 10:52 5. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení Prahy oznamuje, že audit zatím nezveřejní | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že právní stanovisko vypracovala kancelář Frank Bold. „Podle českých a evropských zákonů tomu nic nebrání. Auditní zprávy se mohou zveřejňovat, pokud jde o veřejný zájem,“ přiblížil po jednání rady.

„Můj postoj ke zveřejnění je stejný. Chci jej zveřejnit a nevidím důvod, proč by neměl být zveřejněn. Nejdříve musí dojít k oficiálnímu dotazu k Evropské komisi,“ řekl.

Svoboda: Audit Evropské komise nelze žalovat. Pokud Česko peníze nevrátí, EU je strhne z budoucí platby

Číst článek

„Pokud chceme, aby Andrej Babiš respektoval evropská nařízení, musíme je respektovat také. Evropská komise si nepřála zveřejnění auditní zprávy,“ doplnil Jan Čižinský z uskupení Praha sobě s odkazem na to, že v dokumentu z Bruselu je uvedeno, že je důvěrný.

Pirátského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského podle jeho slov mrzí, že Rada nemohla dokument zveřejnit. Alespoň však uvedl, že audit potvrdil původní verzi auditní zprávy, která již dříve unikla do médií.

„Zákon o střetu zájmů byl porušen, Andrej Babiš se podílel na dotační politice státu a na Agrofert měl vliv. Audit vyhodnotil extrémní chybovost v udělování dotací, které se týkaly holdingu Agrofert. U devíti z deseti případů našel audit pochybení a žádá o vrácení 285 milionů korun. Konečné číslo ale může být jiné, možná i větší,“ uvedl Zábranský.

Předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09) a radní Hana Marvanová (STAN) kritizovali fakt, že k dokumentu měli přístup pouze primátor a radní Zábranský, zatímco ostatní členové rady jej neobdrželi.

Podle Hřiba to bylo dáno tím, že on je statutární zástupce města a Zábranský má na starosti transparentnost. Primátor také řekl, že dokument neposlali ani pirátským poslancům.

Evropský audit: Česko by mělo vrátit 284 milionů, které přidělilo v rozporu se zákonem o střetu zájmů

Číst článek

Tajný dokument

Server iROZHLAS.cz získal jednu z klíčových pasáží utajovaného dokumentu. Píše se v ní, že podle auditorů by mělo Česko vrátit skoro 284 milionů korun, které byly od 9. února 2017 přiděleny na dotacích holdingu Agrofert.

Podle této pasáže kontroloři konstatovali nesoulad s evropským právem i českým zákonem o střetu zájmů.

Podle Babiše nejde o závěr nebo stanovisko Evropské komise, ale je to závěrečná zpráva auditorů jednoho z generálních ředitelství Evropské komise. Komise to podle něj ovšem neřešila.

jgr, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme