Policisté zablokovali bleší trh v pražských Vysočanech. Vjezd zakázali více než 170 řidičům

Pražská policie v pátek večer a v sobotu dopoledne zablokovala vjezd na bleší trh ve Vysočanech, sdělil mluvčí policistů Jan Rybanský. Hlídky zabránily vjezdu do prostor tržiště více než 170 řidičům. Trhy podle opatření nesmí fungovat. Akce se podle mluvčího účastnilo několik desítek policistů a skončila kolem jedenácté dopoledne. Pokuty žádné nepadly, policisté vše řešili domluvou. Provozovatel trhu Lukáš Svoboda s postupem policie nesouhlasí.

Praha (Aktualizováno: 18:40 6. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bleší trh (ilustrační foto) | Zdroj: Policie České republiky

Policie podle Rybanského začala auta obracet v pátek kolem 23.00 u vjezdu do areálu trhu z Poděbradské ulice. Provozovatelé bleších trhů na facebooku napsali, že v sobotu zavřeli „z důvodu policejních zátaras“.

„Zátarasy bych tomu asi neříkal, nicméně ve vozovce byla dvě vozidla,“ komentoval to mluvčí. Cílem podle něj bylo, aby se auta neotáčela v areálu, kde by tím vznikla chaotická situace.

Sankce policisté žádné neudělili, a to ani nakupujícím a prodejcům mířícím na trhy, ani provozovateli areálu. „Vše bylo řešeno na místě domluvou, tedy nebyla uložena žádná bloková pokuta ani nebyl žádný případ předán příslušnému správnímu orgánu k dořešení,“ řekl mluvčí.

V Česku se v pátek nakazilo koronavirem 13 074 lidí, o 1700 méně než před týdnem

Číst článek

Podle vládních nařízení je prodej zboží ve stáncích a na tržištích zakázán s výjimkou pojízdných prodejen potravin a drogistického zboží v obcích, kde není pevný obchod. Podle mluvčího se na bleší trh tento zákaz jednoznačně vztahuje. „Někteří řidiči sami říkali, že tam jedou prodávat, což je samozřejmě zakázáno,“ řekl. Dodržování zákazu podle něj nyní kontrolují hlídky při běžné činnosti.

S výkladem policie nesouhlasí provozovatel trhu Svoboda, podle kterého se na něj nařízení vlády nevztahuje. Podle tržního řádu hlavního města jde o trh, zatímco v opatření se zakazuje prodej na tržnicích a v tržištích. "Snažili jsme se to vysvětlit, ale řekli nám jen, ať si někde stěžujeme," řekl Svoboda.

Policie podle něj neměla na uzavření areálu právo a chce se proti jejímu postupu bránit právně. V neděli plánuje opět otevřít, pokud policisté vjezd do areálu znovu nezablokují. Dodal, že v důsledku formulace nařízení nemůže mít jistotu, že firma bude mít nárok na peníze z vládních kompenzačních opatření. Z toho důvodu se podle svých slov dříve obrátil na radnici Prahy 9, aby ho k uzavření vyzvala a měl tak něco "na papíře". To se však nestalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme