Praha si při boji s chudobou nepočínala efektivně, uvádí zpráva NKÚ. Město její závěry odmítá

Praha při rozdělování peněz na boj s chudobou a sociální začleňování nepostupovala vždy efektivně, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podpora podle něj byla jednostranná, město nesledovalo účelnost programů. Město zásadně odmítlo závěry zprávy, kontroloři podle něj postupovali chybně a ignorovali odborná stanoviska.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 10:13 8. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ustavující zasedání nového zastupitelstva hlavního města.

Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

NKÚ se zaměřil na to, jakým způsobem vedení Prahy rozdělovalo prostředky v letech 2014 až 2017 v rámci operačního programu „Praha – pól růstu ČR“ o rozpočtu 1,3 miliardy korun, polovinu z něj hradí fondy Evropské unie. Peníze je možné čerpat až do roku 2023.

Kontroloři prověřovali dodržování právních předpisů, dále to, zda jsou projekty účelné a efektivní a zda má program v boji s chudobou a k sociálnímu začleňování průkazné přínosy. Ve všech těchto oblastech zjistili ze strany města nedostatky. 

Krize bydlení? ‚Dříve bylo v Praze možné postavit všechno, teď prakticky nic‘

Číst článek

„Hlavní město Praha nestanovilo ukazatele, podle kterých by mohlo sledovat, jak je program úspěšný, tedy s jakým cílem a výsledkem přispívá k řešení chudoby a sociálního začleňování. Město sledovalo spíše počty výstupů projektů, jako jsou počty zařízení, která poskytují služby, nebo počet lidí, kteří je využívali, i když nemusí vždy patřit mezi ohrožené,“ píše se ve zprávě

Podle ředitele odboru evropských fondů magistrátu Karla Andrleho jsou však tyto závěry kontroly výsledkem nesprávné a laické interpretace podkladů. Kontroloři podle něj nepochopili problematiku a ignorovali doložená odborná stanoviska 

„NKÚ ne vždy prezentuje fakta, ale nepodložené, subjektivní názory svých úředníků, a to bohužel navzdory názorům respektovaných odborníků,“ uvedl Andrle.

Podle úřadu město pravděpodobně nedosáhne cílových hodnot některých ukazatelů, které si v operačním programu stanovilo. Do poloviny programového období se podařilo vybudovat pouze jedno zázemí pro služby a sociální práci z plánovaných 112. 

„Tento závěr je více než předčasný. První výzvy byly vyhlášeny až v roce 2016 a před sebou má program téměř pět let implementace, během nichž se situace bude vyvíjet,“ reagoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Klíčové závěry zprávy NKÚ o boji města Prahy proti chudobě | Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ také upozornil na jednostranný výběr projektů. Město z 90 procent podporovalo projekty týkající se kulturně komunitních center a sociálních podniků, oblast azylových domů či sociálních bytů zůstala na okraji zájmu. 

Praze se nedaří ani proces posuzování projektů. „Na posuzování žádostí má město 7 měsíců, ve skutečnosti ale proces trval 11 až 18 měsíců, a to i u výzev, kde bylo třeba jen 10 žadatelů,“ uvádí kontroloři. 

NKÚ zkontroloval 22 konkrétních projektů a 60 procent z nich vyhodnotil jako účelné či s mírnými nedostatky. U 40 procent zjistil, že jejich přínos k sociálnímu začleňování a k boji s chudobou byl jen omezený. Některé z nich pak nemělo město podle pravidel programu k podpoře vůbec vybrat. 

Kompletní závěry kontrolního úřadu si můžete přečíst zde: 

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme