Praha se dohodla na odkupu kostela svatého Šimona a Judy. Jedná i o bývalém Borůvkově sanatoriu

Hlavní město se dohodlo s církevním řádem milosrdných bratří na odkupu odsvěceného kostela svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. V pondělí o tom rozhodli radní. Podle radního pro majetek Jana Chabra z TOP 09 se podařilo vyjednat snížení ceny z původních 126 na 99 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel svatého Šimona a Judy v Praze. Archivní snímek z roku 2003. | Zdroj: Profimedia

„Jedná se jednak o kulturní památku, jednak o strategický pozemek v centru města, zároveň sídlo FOK,“ uvedl Chabr. Dodal, že odkup musí ještě schválit Vatikán a poté by se měla podepsat smlouva.

Město začalo jednat také o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria, kde zemřel popálený student Jan Palach a umučený čihošťský kněz Josef Toufar a ve kterém vedení města zvažuje umístění muzea nesvobody. O tomto odkupu ještě rozhodnuto nebylo.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu milosrdných bratří. Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Portréty Jana Palacha a Josefa Toufara na budově bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici na Praze 2 | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme