Praha bude muset šetřit

Škrty ve vlastním rozpočtu, část z 20miliardového balíku pro povodněmi postižené kraje v příštím roce ale i další externí zdroje budou potřeba na obnovu poničeného majetku v hlavním městě. Podle náměstka pražského primátora Jiřího Paroubka se totiž původně odhadované škody za 6 miliard korun můžou vyšplhat až na dvojnásobek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Peníze snad přijdou z Evropské investiční banky. "Stát pokud vím, tak uvažuje, jak jsem hovořil s panem ministrem financí, o přijetí půjčky Evropské investiční banky zatím v objemu 1 miliardy euro, to je asi třicet miliard korun. My bychom rádi získali část těchto prostředků na obnovu metra."

Navíc, když původně odhadované povodňové škody za 6 miliard korun, můžou být až dvojnásobně vyšší. "Stejně tak dobře může být hodně nebo málo i těch 10-12 miliard korun. Já myslím, že ty věci je třeba vidět asi realističtěji. V metru nevíme, kolik ty škody budou, protože prostě do některých stanic se vůbec nedostaneme. Vůbec nevíme, co se stalo pod Vltavou."

Kam především budou směřovat peníze z rozpočtu města? "Musíme zajistit bydlení pro několik set lidí. Musíme v rozpočtu nalézt zhruba 400 miliónů korun pro realizaci protipovodňových opatření, aspoň v těch městských částech, kde jsou připravená technicky. To je Malá Strana a část Karlína. Třetí nejdůležitější oblastí je rekonstrukce povodněmi postižených tras metra."

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme