Praha bude muset šetřit

Škrty ve vlastním rozpočtu, část z 20miliardového balíku pro povodněmi postižené kraje v příštím roce ale i další externí zdroje budou potřeba na obnovu poničeného majetku v hlavním městě. Podle náměstka pražského primátora Jiřího Paroubka se totiž původně odhadované škody za 6 miliard korun můžou vyšplhat až na dvojnásobek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Peníze snad přijdou z Evropské investiční banky. "Stát pokud vím, tak uvažuje, jak jsem hovořil s panem ministrem financí, o přijetí půjčky Evropské investiční banky zatím v objemu 1 miliardy euro, to je asi třicet miliard korun. My bychom rádi získali část těchto prostředků na obnovu metra."

Navíc, když původně odhadované povodňové škody za 6 miliard korun, můžou být až dvojnásobně vyšší. "Stejně tak dobře může být hodně nebo málo i těch 10-12 miliard korun. Já myslím, že ty věci je třeba vidět asi realističtěji. V metru nevíme, kolik ty škody budou, protože prostě do některých stanic se vůbec nedostaneme. Vůbec nevíme, co se stalo pod Vltavou."

Kam především budou směřovat peníze z rozpočtu města? "Musíme zajistit bydlení pro několik set lidí. Musíme v rozpočtu nalézt zhruba 400 miliónů korun pro realizaci protipovodňových opatření, aspoň v těch městských částech, kde jsou připravená technicky. To je Malá Strana a část Karlína. Třetí nejdůležitější oblastí je rekonstrukce povodněmi postižených tras metra."

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme