Praha bude od čtvrtka bez primátora

Už od čtvrtka bude Praha bez primátora. Jan Kasl, který se rozhodl opustit funkci pražského primátora ještě odpoledne v Senátu obhájil pražskou novelu zákona o odpadech. Primátorem přestane být s půlnocí ze středy na čtvrtek. Kasl tvrdí, že jeho rezignace nesouvisí s volbami do sněmovny. S odkazem na vedení pražské ODS a radní za tuto stranu poznamenal, že občanskou demokracii poškozují lidé, kteří se ho snaží 3,5 roku zbavit. Poslední kapkou pro jeho rozhodnutí pak bylo poznání, že radní, zejména za ODS, nechtějí plnit protikorupční program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasl | Foto: Libor Zavoral | Zdroj: ČTK

Jeho rezignace na funkci primátora a na členství v ODS podle něj nemá žádnou spojitost se sněmovními volbami, které se konají za necelé tři týdny. "To, že bohužel jsme v čase předvolebním, nedá se nic dělat, ale já se tady v tomto období pohybuji v čase, který je trochu jiný než je čas parlamentní. Rozhodně má aktivita není nijak spojována, nebo nemá být a nesmí být spojována s akcemi parlamentními. Je mi líto, že je to tak časováno.

Za osobní lidské selhání a za krok zbabělý a politicky vychytralý považuje šéf ODS Václav Klaus rezignaci pražského primátora Jana Kasla 14 dní před klíčovými volbami do sněmovny. "Vzhledem k načasování nemůže jít o nic jiného než o politické gesto. O žádné věcné argumenty a už vůbec ne o fungování našeho hlavního města jemu a jeho našeptávačům nejde." Podle Klause je mimořádně nezodpovědné dopustit destabilizaci vedení naší metropole pár měsíců před komunálními volbami v Praze jen proto, že Jana Kasla nenavrhuje znovu pražská ODS za primátora.

Ke kritice, kterou dnes vznesl na adresu bývalého pražského primátora Jana Kasla předseda ODS Václav Klaus se připojili i pražští radní za tuto stranu. I podle nich se jedná ze strany Kasla vzhledem k načasování jeho rezignace o jasné politické gesto, které má za cíl poškodit Občanské demokraty 14 dní před volbami do Poslanecké sněmovny. Pražští radní nazvali v této souvislosti jednání Kasla za zradu na ODS. Předseda klubu zastupitelů za občanské demokraty Rudolf Blažek je přesvědčený o tom, by se volba nového primátora neměla neuváženě uspěchat: "My určitě nebudeme hledat do zítřka úporně novou osobu na funkci pražského primátora. Nám jde o to, aby ta radnice fungovala nadále, aby byla stabilní. Samozřejmě očekáváme, že do 14 dnů, do tří týdnů, maximálně do měsíce na nějakém buď mimořádném nebo řádném jednání zastupitelstva přijdeme s návrhem řešení, ale během 24 hodin tipovat nahonem pražského primátora a získávat mu politickou podporu mimojiné jednání se sociální demokracií pražskou se nám zdá velmi ukvapené."

A doplnil: "Dále jsme zdůraznili, že Jan Kasl získal mandát a funkci primátora díky důvěře pražských voličů ODS a konstatovali jsme, že Jan Kasl zklamal důvěru našeho klubu již několikrát a současné jednání nemůžeme nazvat jinak než zradou."

Jan Kasl se stal primátorem po komunálních volbách v roce 1998, když na pražské radnici uzavřely koalici ODS a ČSSD. Na radnici zůstane dál jako zastupitel. Do komunálních voleb ho v primátorském křesle nahradí pravděpodobně někdo z deseti zbývající zástupců ODS. V kuloárech se nejvíce mluví o radním Igoru Němcovi.

Pražští občanští demokraté nechtějí nového primátora volit ukvapeně. V klubu zastupitelů ODS se domnívají, že funkci primátora má dočasně převzít některý z jeho náměstků. Volba nového šéfa pražské radnice by podle nich byla vhodná až na červnové schůzi zastupitelů, tedy pravděpodobně až po parlamentních volbách.

Další informace zde:Kasl odešel z postu primátora i z ODS.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme