Praha bude pokračovat v přípravách olympijské kandidatury

Pražský magistrát bude pokračovat v přípravách kandidatury na pořádání olympijských her v roce 2016 nebo 2020. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Podle ekonomické a marketingové studie by sice olympiáda v české metropoli stála 135 miliard korun, městu i celé zemi ale mnoho peněz také přinese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské logo | Foto: Jan Rosenauer

Zastupitelé nakonec po bouřlivé dvouhodinové diskusi výraznou většinou souhlasili s tím, aby město po územní a ekonomické analýze vypracovalo další upřesňující studie. Měly by pomoci odpovědět na otázku, zda myšlenka pořádat hry je, nebo není nad síly české metropole.

O tom, kde by mohla být budoucí sportoviště, už je podle náměstka primátora Jana Bürgermeistera jasno. "Centrum dění by mělo být na Severní terase mezi Letňanami a Kbely, druhá významná lokace je umístění olympijské vesnice co nejblíže centra, například v lokalitě Bubny," upřesnil Bürgermeister.

Mnozí zastupitelé mají ale k možnému pořádání olympiády výhrady. Upozorňují například na nutné vysoké náklady a na to, že Praha je pro olympiádu příliš malá a nemá dostatečnou infrastrukturu. Mají také pochybnosti o tom, jak by byla olympijská sportoviště v budoucnu využita.

Další členové sboru ale zase poukazují na to, že už úsilí o přidělení olympijských her povede k ekonomickému rozvoji města. Navíc se nyní ještě nerozhoduje o tom, zda Praha přihlášku skutečně podá. "Nerozhodujeme o ničem jiném, než že chceme další a další data," zdůraznil primátor Pavel Bém. Dodal, že sám patří mezi chladné zastánce olympijské myšlenky.

Další studie se budou týkat například využití budoucího letňanského výstaviště pro potřeby her, možnosti postavit olympijskou vesnici v Bubnech a plavecký areál na Maninách, dopravy i organizačních opatření. Patří k nim jednání s vládou, hejtmany i sportovními svazy na téma her.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme