Praha v červenci znovu otevře asistenční centrum pro uprchlíky. Podle Hřiba jde o rozhodnutí vlády

Praha v pondělí 11. července znovu otevře krajské centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, které uzavřela kvůli velkému množství běženců v hlavním městě. Po čtvrtečním jednání pražského krizového štábu řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), že krok vychází z rozhodnutí vlády. Město nicméně podle něho nemá ubytovací kapacity, takže centrum bude Ukrajincům poskytovat jen nouzové přenocování ve stanových táborech a zprostředkovávat státní lůžka.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stanové městečko pro, převážně romské, uprchlíky v Praze Troji

Ve stanových městečkách pro především romské uprchlíky z Ukrajiny je v současné době 209 lidí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Centrum ve Vysočanech Praha uzavřela v polovině června. Hřib to tehdy odůvodnil tím, že v metropoli je příliš mnoho uprchlíků a město již pro ně nemá ubytování. Následovala jednání s vládou o požadavku ustanovit jasný mechanismus umisťování uprchlíků po celé republice.

Skoro 77 000 Ukrajinců si v Česku našlo práci. ‚Nechtějí zneužívat sociální systém,‘ řekl Rakušan

Číst článek

Vláda však podle Hřiba ve středu rozhodla o tom, že všechna krajská centra mají zůstat v provozu. Rozhodnutí označil za špatné, město se mu však přizpůsobí.

„Z mého pohledu se jedná o rozhodnutí chybné, protože se vůbec nezabývá řešením té situace, že v Praze je až čtyřikrát větší počet uprchlíků na hlavu než v některých jiných krajích,“ řekl.

Dodal, že před otevřením centra je nejprve nutné zajistit dobrovolníky, na kterých je provoz závislý. Proto se zařízení otevře až v pondělí 11. července, a to s otevírací dobou od pondělí do čtvrtka mezi 8.00 a 15.00 a v pátek od 8.00 do 14.00.

Chybí ubytování

Zároveň centrum nebude Ukrajincům nabízet ubytování s výjimkou nouzových stanových městeček a kapacit zajišťovaných Správou uprchlických zařízení. „Dalo by se to shrnout tak, že otvíráme od 11. bez ubytování,“ řekl primátor.

Sněmovna odhlasovala zákon umožňující vznik dočasných staveb pro ukrajinské uprchlíky

Číst článek

Dodal, že město má nyní problémy i s ubytováním již přítomných Ukrajinců, protože například jeden hotel, který je ubytovával, vypověděl magistrátu smlouvu.

„Teď řešíme více než 200 lidí, jimž musíme zajistit ubytování jinde,“ uvedl. Dodal, že z jeho pohledu vláda neřeší požadovaný relokační mechanismus s dostatečnou prioritou a její postup měl být opačný – nejprve jej vytvořit a až poté řešit asistenční centra. „Je to nějaká vizitka vlády Petra Fialy,“ dodal.

Za čtyři měsíce ruské invaze na Ukrajinu Česko vydalo běžencům téměř 375 000 víz dočasné ochrany. V Praze to bylo asi 89 000.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu uvedl, že systém krajských center bude minimálně v červenci fungovat stejně jako dosud. V průběhu měsíce chce vláda vyhodnotit, jakým způsobem případně změnit přijímání a pomoc uprchlíkům na krajské úrovni.

Stanová městečka

Ve stanových městečkách pro především romské uprchlíky z Ukrajiny je v současné době 209 lidí. Situace je klidná. Ubylo zároveň lidí, kteří nocují na hlavním nádraží. Po čtvrtečním jednání magistrátního krizového štábu to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Končí školní rok a začínají prázdniny. Pro vysvědčení si přišly i děti uprchlíků z Ukrajiny

Číst článek

„Situace ve stanových městečkách je v tuto chvíli vcelku stabilní. V Troji je 49 lidí a v Malešicích 160 lidí,“ řekl Hřib. Od zahájení provozu prošly městečky stovky lidí.

Na hlavním nádraží podle primátora ubylo uprchlíků, kteří zde nocovali. „Dnes tam byly prakticky pouze odjezdy,“ řekl Hřib.

Úbytek lidí připisuje Hřib změně legislativy, kdy v případě, že je poskytováno nouzové přístřeší včetně stravy, tak není poskytována humanitární dávka. Na nádraží fungovaly organizace, které poskytovaly uprchlíkům jídlo či hygienické potřeby. Tato pomoc byla od 1. června oficiálně ukončena.

První stanové městečko s kapacitou 150 lůžek otevřel magistrát v Troji v sobotu 14. května. První víkend zde našlo azyl 142 lidí. Na přelomu května a června potom začalo fungovat stanové městečko se stejnou kapacitou v Malešicích.

Hlavní město od začátku války letos v únoru již dvakrát vyčlenilo po 250 milionech korun na pomoc uprchlíkům. Kromě jednotlivých radnic podpořilo mimo jiné také organizace pomáhající uprchlíkům, kterým dalo zhruba 17,4 milionu korun. Peníze byly určeny na fungování takzvaných dětských adaptačních skupin nebo na potraviny a ubytování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme