Praha, České Budějovice i další města evakuují, hladiny dále stoupají

Praha čeká po poledni stoletou vodu. Všichni obyvatelé ohrožených ulic měli opustit domovy do desáté hodiny. Pokud se jim to nepodařilo, mají v nich už zůstat. Své domovy opouštějí i obyvatelé částí Českých Budějovic a Písku. Tam Otava přesáhla hladinu stoleté vody. Velká voda prolomila v Budějovicích protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy, kterou v noci stavěly stovky obyvatel. Voda se valí přes Pražské předměstí. Budějovice a Krumlov jsou navíc bez elektřiny. Protrhla se také hráz Metelského rybníka a zaplavila značnou část obcí Předmíř a Metly na Strakonicku. Pod vodou se ocitl i Beroun. Přelitím hrozí i Flájská přehrada na Mostecku. Český Jiřetín byl proto evakuován. V postižených oblastech vyhlásil premiér Vladimír Špidla stav nouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči odtlačují auto | Foto: Jan Rosenauer

Vltava se v Praze vylila z břehů. Zatopila silnici pod Štefánikovým mostem u Právnické fakulty na pravém břehu. Pod vodou je také část Kampy. Do desáté hodiny dopolední musejí opustit své domovy všichni obyvatelé ohrožených částí. Pokud to nestihnou, musí v nich už zůstat. Primátor hlavního města Igor Němec zároveň vyzývá, aby lidé do metropole vůbec nejezdili. Ohroženy jsou dolní Karlín, Libeň, Smíchov, Holešovice a Malou Stranu. Seznam ohrožených ulic najdete na stránkách magistrátu.

Evakuace v Praze by se měla týkat v nejhorším případě zhruba 40 tisíc lidí. Do třetí hodiny ranní byla evakuace dobrovolná. Od této hodiny pak přešla na evakuaci řízenou. Do 14. hodiny by měla Vltava dosáhnout naprostého vrcholu a valit by se jejím korytem měla podle primátora stoletá voda.

Jak Radiožurnálu řekl ministr vnitra Stanislav Gross, s největší pravděpodobností se tak rozšíří oblasti, kde bude zapotřebí provést evakuaci: "Na tom pražský štáb pracuje. My samozřejmě v tuto chvíli stahujeme prostředky z těch míst republiky, kde zatím povodně buď nejsou a nebo nehrozí, tak aby Jihočeši, Středočeši, Pražáci a v budoucnosti zřejmě Severočeši měli kam sáhnout, až se dostanou do situace, že jejich prostředky nebudou dostačovat a to už bohužel v této chvíli v těch některých krajích nastalo."

Na jihu Prahy začali záchranáři evakuovat obyvatele Lahovic, Lahoviček a všechny ulice na Zbraslavi od ulice Žitavského směrem k Vltavě. V Lahovičkách už musí záchranáři používat čluny. Oblast Prahy mezi stoupající Vltavou a Berounkou patří v těchto minutách k nejohroženějším. Zatím bylo v této oblasti evakuováno asi 40 lidí.

Takto vypadá situace v evakuovaných částech města. Ulice objíždějí policejní auta s hlášením:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlašování evakuace

"Vážení spoluobčané, upozorňujeme vás, že byla zahájena řízená preventivní evakuace oblasti Karlína. Shromážděte se, prosím, na veřejných shromaždištích. S sebou vezměte osobní doklady, léky, jídlo a pití na dobu 24 hodin pro sebe a zvířata. Vyzýváme vás k odstranění vozidel a odvezení na bezpečné místo. Zbylá vozidla budou odtažena."

Na Českokrumlovsku byli ráno evakuováni všichni obyvatelé domů podél toku řeky Vltavy. Rozhodl o tom okresní krizový štáb. Opatření souvisí s výrazným zvýšením odtoku vody z přehradní nádrže Lipno do Vltavy. Ze současných 190 m3/s se začíná postupně odtok zvyšovat a měl by postupně vystoupat až na 320 m3.

Vltava v Českém Krumlově zatím zatopila některé části historického centra města včetně Široké ulice a také čtvrti Latrán. Její obyvatelé našli útočiště v areálu českokrumlovského zámku. Vodohospodáři museli ještě o půlnoci zvýšit také odtok z Římovské přehrady na 200 m3.

Malše se proto už nyní v Českých Budějovicích postupně vylévá z břehů a zaplavuje Havlíčkovu kolonii a část čtvrti Mladé. Krizový štáb města České Budějovice vyzval v noci občany této části města, aby opustili své byty. Přistavenými autobusy se mohou dopravit do vysokoškolských kolejí.

Voda ale v Budějovicích provalila protipovodňovou bariéru na pravém břehu Vltavy a zaplavuje také Pražské předměstí. Magistrát proto vyzývá obyvatele přízemních bytů, aby neprodleně oblast opustili. Bariéru stavěly během pondělí a noci stovky obyvatel města.

Situace se přes noc dále dramatizovala také v Písku. Záchranáři tam evakuovali už na pět tisíc lidí. Starosta Luboš Průša dokonce hovoří až o tisícileté vodě.

Policie žádá řidiče kamionů, aby nejezdili do Plzně, protože Plzeň je již od včerejška pro kamiony uzavřena. Kamiony jsou odstavovány před Plzní a zbytečně blokují dálnici D5.

Nejezdí metro v úseku Nádraží Holešovice-Vltavská-Florenc - je zde ale zavedena náhradní autobusová doprava. Nejezdí také tramvaje v úseku Nádraží Holešovice-Trojská-Stírka. Vstup do metra Křižíkova je uzavřen a metro stanicí pouze projíždí.

Labe se už vylévá ze břehů i na Mělnicku a Litoměřicku. V Mělníku na soutoku s Vltavou jsou ohroženy části Pšovka a Mlazice.

Vláda dnes na mimořádném zasedání schválí nouzový stav, který vyhlásil premiér Vladimír Špidla. Opatření se vztahuje na Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj, které postihly záplavy. Nouzový stav platí od pondělního večera do půlnoci 22. srpna. Během této doby mohou být v postižených oblastech omezena některá práva zaručená ústavou a Listinou základních práv a svobod, pokud to bude kvůli záchranným pracím nutné.

Záplavy si zatím vyžádaly sedm lidských životů.

Seznam tísňových linek

Jan Rosenauer, Markéta Kaclová, Igor Maňour, František Lutonský, Patrik Kaizr, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme