Stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, brání ministerstvo Prahu 6 kvůli soše Koněva

Stíhání české samosprávy Ruskem kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze je nepřípustné. Vyplývá to z pátečního tiskového vyjádření českého ministerstva zahraničí. Podle agentury TASS v pátek oznámila mluvčí vyšetřovacího výboru Ruské federace Světlana Petrenková, že výbor zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy. Příslušné ruské zákony ale nebudou podle české diplomacie v Česku vymahatelné.

Praha (Aktualizováno: 17:43 10. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha maršála Koněva v Praze 6 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radnice Prahy 6 dílo nechala odstranit minulý pátek. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, chce radnice umístit do muzea. Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Podle Petrenkové se trestní řízení vede podle článku o znesvěcení symbolů vojenské slávy Ruska.

Rusko chce po obraně odstraněnou sochu maršála Koněva. ‚Není naše,‘ brání se ministerstvo

Číst článek

Radnice a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09) na dotaz serveru iROZHLAS.cz sdělili, že v tento moment se nechtějí k celé záležitosti nijak vyjadřovat.

Mluvčí výboru označila postup Prahy 6 za cynický a za porušení závazků vyplývajících z dvoustranných dohod mezi Ruskou federací a Českou republikou. Podle ministerstva zahraničí ČR ale přemístění sochy není v rozporu s dohodami.

Úřad naopak připomněl dlouholetou neochotu ruských orgánů zajistit obnovu válečných pomníků padlých československých legionářů v Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme