Praha chce dohodu o zastavení kontrol

Česká republika intenzivně jedná o zastavení britských kontrol na ruzyňském letišti. Jak Českému rozhlasu odpoledne řekl místopředseda vlády Pavel Rychetský, britští úředníci by mohli z letiště odejít už během několika týdnů - tedy ještě v srpnu. Šlo by totiž o diplomatickou dohodu, ke které není potřeba souhlas celé vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání, která naše strana vede s britským ministerstvem zahraničí, podle vicepremiéra Rychetského patrně povedou k tomu, že se provádění kontrol na ruzyňském letišti dočasně zastaví. Podle jeho slov naše strana jednoznačně preferuje oboustrannou dohodu před jednostrannými akty. Případné vypovězení nynější smlouvy s Británií by podle Rychetského pro nás bylo nevýhodné, neboť by "běžela" tříměsíční výpovědní lhůta, a nynější stav by se tak prodlužoval.

S oboustrannou dohodou o dočasném zastavení kontrol souhlasí i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Pokud by totiž vláda smlouvu vypověděla jednostranně, byl by to podle něj předstupeň pro zavedení víz. V takovém případě by navíc možná Británii následovaly i jiné státy, varuje Jařab.

K dohodě o co nejrychlejším ukončení britských kontrol vyzvala dnes Zemanovu vládu Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Apelovala na ni také, aby zajistila, že při uskutečňování kontrol nebude docházet k rasové diskriminaci.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme