Praha chce přilákat filmaře, čeká na souhlas Bruselu

Zahraniční filmové štáby se do Česka zřejmě ani v nejbližších týdnech nepohrnou. Navzdory tomu, že vláda na investiční pobídky pro filmaře už na podzim vyčlenila 400 milionů korun ze státního rozpočtu. Evropská komise dnes vrátila takzvaný program podpory filmového průmyslu zástupcům Ministerstva kultury a České filmové komoře k dopracování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová klapka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Filmové pobídky už zavedlo 11 členských států Evropské unie. Podle Heleny Fraňkové z ministerstva kultury je proto kvůli naší konkurenceschopnosti nezbytné, aby podobný systém měla i Česká republika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Heleny Fraňkové z ministerstva kultury v odpoledním Radiožurnálu

"Komise má náš program už dva měsíce. Dnes jsme zodpověděli doplňující otázky, byli jsme vyzváni k doplnění dalších otázek, které zpracujeme v tomto týdnu a pošleme do Bruselu. Pak budeme čekat jestli se Evropská komise vyjádří nebo budou ještě další doplňující otázky," řekla Fraňková.

Program by podle ní mohl být schválen do konce února, v takovém případě bychom nepřišli o další zajímavé filmové projekty. Jestli ale Evropská komise program skutečně schválí, není jisté.

Režisér a producent Václav Marhoul připomněl, že v roce 2003, kdy u nás investiční pobídky byly, investovaly filmové štáby více než 5 miliard korun, zatímco v roce 2008 pouze 700 milionů.

"K investičním pobídkám přistoupily kromě většiny západních zemí například Maďarsko nebo Rumunsko a my jsme naprosto ztratili konkurenceschopnost," řekl Marhoul. V Česku tak leží ladem výborná technika, technické zázemí i špičkoví profesionálové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pobídkách pro filmové štáby diskutovali v odpoledních Ozvěnách dne děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Jiří Schwarz a režisér a producent Václav Marhoul

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, Jiří Schwarz se státními pobídkami nesouhlasí. Hospodářská krize podle něj úplně nepomine ani v tomto roce a předpokládané zisky jsou tak ve velké mlze. V případě České republiky je každá vydaná koruna navíc velkou přítěží a dál zhoršuje deficit rozpočtu.

"My nejsme Velkou Británií, Německem nebo Novým Zélandem. Tyto země si mohou dovolit velké deficity veřejných rozpočtů protože vědí jak to profinancují," uvedl Schwarz. Asymetrické řešení, které je podle nějnespravedlivé vůči ostatním odvětvím.

Hvězdné války

Podle zástupců České filmové komory čeká na schválení programu velké množství filmových štábů zejména z Německa, Francie a ze Spojených států. Například už na podzim režisér George Lucas oznámil, že by chtěl v Česku letos točit seriál Hvězdné války s rozpočtem 150 milionů dolarů, podle zpráv Českého rozhlasu také čeká na schválení pobídek.

"Mohu potvrdit, že producenti chystaného seriálu Hvězdné války, což je obrovský projekt, reálně uvažují o jeho realizaci v České republice. A jde o nemalou investici," uvádí výkonná ředitelka Asociace producentů v audiovizi Helena Ulbrichová.

Igor Maňour, Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme