Praha chce větší kompetence při povolování hazardu

Posílení pravomocí obcí v regulaci hazardu je hlavní cíl vládní novely loterijního zákona, kterou by měli začít projednávat poslanci. Obce by si mohly vybrat, kde a zda vůbec povolí na svém území hazardní hry. Kromě vládní novely loterijního zákona projednají poslanci také předlohy z dílny hlavního města Prahy a sociální demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasíno

Kasíno | Foto: Jan Rosenauer

Nově by obce mohly vyhláškou hazard zakázat úplně. Tuto novelu podle ministra financí Miroslava Kalouska připravila vláda ještě před tím, než předloží nový loterijní zákon.

Ministr financí se, jak řekl Radiožurnálu, nebrání poslaneckým návrhům na změny, ale neměly by se týkat daní.

„To bude řešit nový zákon o dani z příjmu, zcela novým a moderním způsobem bude řešit zdanění hazardu. To vše ostatní – zda sjednotit současné odvody nebo zda vyřadit poker mimo kasina, kam jsem ho zařazovali – jsou věci, na které sice mám názor, ale nepokládám je za kruciální. Projde-li novela, která posílí postavení a pravomoci obcí, budu spokojen,“ říká Kalousek.

I hlavní město připravilo návrh novely. Pražský magistrát by podle předlohy mohl rozhodnout nejen o povolení videoterminálů, ale i kasin, což je zatím v kompetenci ministerstva financí.

Bém: Bojujeme proti terminálům, ministerstvo financí je povoluje

Praha chce mít víc i z výnosů hazardu. Tyto peníze by pak použila například na prevenci nebo léčbu gamblerů.

Norma chce zkrátit i lhůty, na které mají kasina a majitelé videoterminálů s městy uzavřené smlouvy.

„V Praze za poslední čtyři roky došlo k neuvěřitelnému nárůstu videoloterijních terminálů. Navzdory tomu, že Praha zakazuje jeden výherní hrací přístroj za druhým, ministerstvo financí vesele povoluje nové technické hry a videoloterijní terminály,“ tvrdí bývalý pražský primátor a současný poslanec za ODS Pavel Bém.

Kompromis pro všechny

Podle ČSSD je hlavní podstata jejího návrhu zákona o loteriích v přehlednějším využití výtěžku hazardu, pravidlech jeho využívání a posílení pravomocí obcí.

Jak konstatuje úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, sněmovna by se měla domluvit na kompromisním řešení hazardu na základě všech tří návrhů.

„Jsme ochotni podpořit cokoliv, co pomůže podpořit regulaci hazardu, bez ohledu na to, jestli to předložila vláda, Praha či poslanci jiné politické strany. Pokud dojde k tomu, že bude zamítnut návrh sociální demokracie, myslím si, že by to nebylo rozumné,“ konstatuje Sobotka.

Poker jako hazardní hra?

Bylo podle něj lepší, kdyby všechny tři návrhy postoupily do rozpočtového výboru a tam se hledal kompromis. „Mělo by to být jednoduché, měli bychom se soustředit zejména na otázku posílení pravomocí měst a obcí,“ dodává Sobotka.

Vláda chce mimo jiné také mezi hazardní hry zařadit i karetní hru poker. Podle předlohy by se mohl hrát jen v kasinech.

Turnaje organizují občanská sdružení, která se podle autorů vládního návrhu vymykají zákonu. Podle předsedy Asociace českého pokeru Milana Slámy by to bylo pro hráče pokeru prohibiční.

„To, co se dnes kolem pokeru děje, že hráči se poměřují ve svých výsledcích a hrají to jako určitou strategickou soutěžní disciplínu, by se, myslím, vytratilo, protože kdyby poker mohla provozovat jenom kasina, kde se dá k hazardu sklouznout, pak by poker byl vnímán většinovou společností jako hazardní hra a těžko by se vysvětlovalo, že to tak není,“ uvažuje Milan Sláma.

Věra Pfeifferová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme