Chytré lavičky v Praze vadnou. Magistrát o ně nemá zájem, Hřib označil ideu Krnáčové za ‚drahou hračku‘

Projekt chytrých laviček se zahrádkou nenaplňuje původní očekávání. Například ta na Puškinově náměstí v Praze 6 uschla poté, co se o ní firma Operátor ICT přestala po ukončení projektu starat. Zatímco o udržení chodu zahrádky v Praze 6 zájem stále je, zbylých devět laviček podobný osud potkat nemusí. Magistrát totiž chce v projektu Smart City zvolit odlišnou cestu, píše server iDNES.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z laviček se nachází také v Dejvicích, kde na Puškinově náměstí stojí takzvaná vertikální zahrada, kterou tvoří dvě lavičky vedle sebe, oddělené květinami

Jedna z deseti chytrých laviček se nachází v pražských Dejvicích na Puškinově náměstí | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Sezení se zahrádkou, které bylo součástí projektu Smart City, prosazované na magistrátu tehdejší primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO), nabízelo mimo jiné připojení k internetu, dobíjení mobilu a senzory na měření tepla a vlhkosti v okolí. Tyto funkce však kvůli nevhodné baterii a špatnému stavu lavičky přestaly brzy splňovat. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) tak šlo jen o „drahé hračky“.

Jsme lepší, než si myslíme. Praha by mohla být jako Silicon Valley, tvrdí propagátorka umělé inteligence

Číst článek

Ačkoli se Praha 6 rozhodla nefunkční lavičku od firmy Operátor ICT odkoupit a spravovat ji, projekt Smart City chce současné vedení hlavního města vzít za jiný konec. A právě projekt chytrých laviček se magistrát rozhodl ukončit.

„V rámci schvalování ukončení pilotního projektu v prosinci 2019 nebylo ze strany magistrátu rozhodnuto o rozšiřování projektu a stávající počet laviček je tedy konečný,“ uvedl mluvčí Operátora ICT Petr Habáň pro server iDNES.cz. Podle něj by se správy laviček mohly ujmout stejně jako na Praze 6 konkrétní městské části, ovšem vzhledem k výši nákladů to považuje za nepravděpodobné. Radní se otázkou budou zabývat po prázdninách.

Podle šéfa pražských Pirátů a předsedy magistrátního Výboru pro IT a Smart City Jaromíra Beránka se pilotní projekt neosvědčil. „Je to přežitek z první generace Smart City projektů, kdy byl důraz na hardware a nákupy viditelných řešení. My jsme filozofii Smart City přeformulovali tak, že nám jde o sběr dat, která mají zjednodušit život občanům ve městě nebo městu přinesou úspory,“ uvedl Beránek. Prioritami jsou tak podle něj digitalizace úřadu, včetně Portálu Pražana (stát vynaložil na přístup k elektronickým službám veřejné správy přibližně 300 milionů korun, využívá ho ale minimum lidí, uvedl v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad, pozn. red.), ale také vývoj aplikací pro usnadnění cestování po městě, dobíjecí stanice pro elektromobily či aplikace pro sledování hromadné dopravy online v reálném čase.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme