Praha dala zelenou návrhu na rekonstrukci Průmyslového paláce

Vyhořelé křídlo Průmyslového paláce v Holešovicích opraví hlavní město podle návrhu studia architekta Jakuba Ciglera. Ten se svou variantou zvítězil nad dvanácti dalšími účastníky veřejné soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový palác před požárem | Foto: www.pis.cz/

Ciglerovo řešení počítá s přesnou replikou levé části této secesní stavby a také s podchodem, který bude spojovat horní a dolní část Výstaviště. Nad rámec zadání přišel Jakub Cigler také s variantou přestavby Křižíkovy fontány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha-palác-Cigler.mp3

„Tím, že jsme nechtěli dělat pouze propojovací chodbu, tak jsme to spojili i s vyřešením zázemí, které by se přeneslo z přízemí do podzemí, kde by vlastně bylo schodiště, šatny, toalety, pokladna a případně jiné prodejny," říká architekt Jakub Cigler.

Dostavbu ale komplikují nedořešené spory magistrátu se společností Incheba, která Praze stále odmítá vydat peníze z pojistky za vyhořelé křídlo paláce. Hlavní město na společnost tlačí také kvůli stamilionovým investicím, které měla do areálu Výstaviště investovat. Náměstek primátora Milan Richter vidí tři možné varianty řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha-palác-Richter.mp3

Jedna varianta je, že získáme finanční plnění z pojistky a Incheba odejde. Druhá varianta je smírné řešení, kdy získáme finance a upravíme smlouvu s nájemcem tak, aby byla co nejtvrdší z hlediska města. Poslední varianta je, že nastane výpověď a vleklé soudní spory,“ říká Milan Richter.

Pokud se městu nepodaří peníze od Incheby získat, bude muset stavbu financovat samo. Rekonstrukce Průmyslového paláce s podchodem by měla být hotova do jednoho roku. Předběžný účet se odhaduje na 1,3 miliardy korun.

Petr Kořínek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme