‚Nechceme vládu EU ani Ukrajiny.‘ Protivládní demonstranti došli od Václavského náměstí na Letnou

Protivládní demonstrace neparlamentní strany PRO (16. září 2023) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Šéf neparlamentní strany PRO (Právo, Respekt, Odbornost) Jindřich Rajchl svolal na sobotní odpoledne protivládní demonstraci do centra Prahy. Lidé nespokojení s vládou premiéra Petra Fialy (ODS) se sešli na Václavském náměstí. Po 16.30 se dav vydal pochodem na Letnou k ministerstvu vnitra, kam dorazil kolem 18.00, kde o něco později akce skončila. Premiér vzkázal, že v demokracii má každý právo na názor.

Obrazem Praha (Aktualizováno: 19:16 16. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti vládě, Evropské unii, USA nebo Ukrajině se ve svém proslovu na Václavském náměstí vymezil hned v úvodu demonstrace šéf strany PRO Rajchl. Jeho podporovatelé pískali a mávali vlajkami.

„Vidím, že mezi námi jsou význační hosté včetně poslanců hnutí ANO. Pevně doufám, že příště budou tady s námi, abychom spojili síly, aby vláda Petra Fialy (ODS) konečně podala demisi,“ prohlásil Rajchl.

„Nechceme vládu EU, nechceme vládu americkou ani vládu ukrajinskou, nechceme vládu ruskou ani čínskou, chceme vládu České republiky, českých občanů,“ řekl. Kritizoval, že Češi mají vysoké ceny energie nebo to, že Česko je podle něj jediný stát v Evropě, který se ekonomicky nevrátil na úroveň před pandemii nemoci covid-19. Z toho všeho Rajchl obvinil Fialovu vládu, lidé skandovali: „Demisi!“

S proslovem následně vystoupil také Jaroslav Foldyna (SPD). Zdůraznil, že vláda dělá z lidí žebráky a jejím hlavním slovem je lež. Slovo také dostala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Protestujícím vadily mimo jiné vysoká inflace nebo chystané daňové změny.

Děkan VŠE Miroslav Ševčík na sobotní demonstraci | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Policie odhadla, že se protestu zúčastnily vyšší jednotky tisíců lidí. Václavské náměstí bylo hustě zaplněné těsně pod Opletalovu ulici.

Mezi účastníky byl mimo jiné děkan Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík, který pro iROZHLAS.cz řekl, že si na demonstraci přišel pouze vyzvednout příbuzné.

Na Václavském náměstí se prodávala třeba trička s nápisem Fialová žebrota. Přestože primárně byla akce svolaná jako protest proti současné české vládě, v davu byly i transparenty s nápisy Pryč s poskoky USA a na místě stál stánek iniciativy Ne základnám s transparentem Pryč z NATO. Další lidé na místě sbírali podpisy proti zákazu aut na benzín a naftu. Na náměstí měli také svůj stánek komunisté.

Organizátoři sobotního protestu pořádali demonstrace již na jaře letošního roku, kdy nesly název Demonstrace proti bídě. Současné pojmenování shromáždění se změnilo na Demonstrace proti vládě.

Kousek nad pořádaným shromážděním na Václavském náměstí stál petiční stánek, kde se odpoledne sešli podporovatelé Ukrajiny. Měli ukrajinské vlajky a občas se dostávali do slovních konfliktů s procházejícími demonstranty.

Nespokojenost demonstrantů uklidňoval antikonfliktní tým. Na vše dohlížela policie, zadržela nejméně jednoho muže.

„Policisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie na Václavském náměstí zadrželi muže podezřelého z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Na triku měl symbol podpory ruské agrese,“ uvedli policisté na sociální síti X (dříve Twitter).

Neparlamentní politické uskupení volá po zvýšení tlaku na současnou vládu, toho chce dosáhnout zapojením odborů.

Pořadatelé sobotní demontrace nabízeli mimo jiné odvoz autobusy na demonstraci z Ostravy a zpět a tlumočení projevů do znakové řeči.

Policisté si přichystali standardní bezpečnostní opatření jako při podobných akcích, řekl jejich mluvčí Jan Daněk. Podle něj měla policie dohlížet na veřejný pořádek, dopravní situaci a případná krátkodobá dopravní omezení při plánovaném pochodu.

Dřívější analýza serveru iROZHLAS.cz ukázala, že se Rajchlovi zatím nedaří proměnit podporu v ulicích do volebních preferencí. V létě navíc čtyři z pěti členů vedení strany svá místa opustili.

Rajchl popřel, že by se mu měla strana drolit pod rukama a celou situaci zlehčoval tím, že aktuálně odešli jen tři členové a končící 1. místopředseda Tomáš Nielsen své rozhodnutí oznámil už před měsícem.

„Strana PRO tady bude dál a bude čím dál tím silnější. I kdybyste se přetrhli,“ vzkázal tehdy tehdy kritikům.

Fiala: Právo na názor

K demonstraci se vyjádřil i předseda vlády Petr Fiala (ODS). „Každý má právo v demokracii veřejně zastávat názory, jaké má,“ řekl pro Český rozhlas premiér.

Strategickou komunikaci ale k lidem, kteří se současnou vládní politikou nesouhlasí, měnit nebudou. Podle vlády ta současná funguje. Zakládá se na „konkrétních krocích a výsledcích“, jak podotkl premiér. Mezi ně řadí například nezávislost na ruských ropných produktech, zajištění energetické bezpečnosti a především investice do armády.

Okamura může být v klidu. Rajchlova podpora se zadrhla a jeho PRO opustila polovina vedení

Číst článek

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vzkázal, že demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí v obtížné době, za nepochopitelné a nepřijatelné ale má využívání této nespokojenosti k podněcování nenávisti a strachu.

Podle Rakušana policie po celou dobu dohlížela na zajištění veřejného pořádku. „Pokud vím, nedošlo k žádné mimořádné události, byla zadržena jedna osoba podezřelá ze schvalování genocidy,“ uvedl.

Demonstraci vnímá jako legitimní projev nespokojenosti části lidí, která je podle něj vzhledem k obtížné situaci v Česku i Evropě, například inflaci a cenám energií, do jisté míry pochopitelná.

„Co pochopitelné a přijatelné není, je využívat tuto nespokojenost k podněcování nenávisti a strachu. Pokud jde o počet účastníků, špatná zpráva pro organizátory zřejmě je, že rétorikou jim konkuruje Andrej Babiš (předseda opozičního hnutí ANO, pozn. red.), jak je patrné z jeho posledních vystoupení v Parlamentu i v médiích. A to je špatná zpráva i pro Českou republiku, protože zpochybňování institucí demokratického státu není program pro nikoho, kdo to s naší zemí myslí dobře,“ dodal vicepremiér.

vtk, kac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme